Rząd przyjął założenia do budżetu na 2023 r. "Wyzwaniem jest inflacja"

Kamil Rakosza-Napieraj
14 czerwca 2022, 15:12 • 1 minuta czytania
– Dzisiaj Rząd przyjął założenia do projektu ustawy budżetowej na rok 2023. Oparte są one na scenariuszu makroekonomicznym – powiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Rząd przyjął założenia budżetu na 2023 r. Fot. Kancelaria Premiera
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Rząd prowadzi odpowiedzialną gospodarkę, zrównoważoną politykę gospodarczą, której celem jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa – mówiła Rzeczkowska. – Bezpieczeństwa w obszarze międzynarodowym, ale też bezpieczeństwa gospodarczego – ekonomicznego – dodała.


Jak podkreślała minister finansów, wyzwaniem dla prac budżetowych jest w Polsce i na świecie inflacja.

W ramach założeń do budżetu państwa na 2023 r. rząd zakłada wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8 proc., a stopę bezrobocia na poziomie 5,1 proc. Zakładany wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym 3,2 proc., inflacja odpowiednio 9,1 proc. i 7,8 proc.

– Mimo sytuacji za naszą wschodnią granicą, wciąż utrzymuje się wzrost gospodarczy. Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, realne bezrobocie rejestrowane - 5,1 proc. w tym roku – stwierdziła minister.

Tarcza antyinflacyjna zostaje

Magdalena Rzeczkowska powiedziała na konferencji także o dalszych losach tarczy antyinflacyjnej. – Nie pozostawiamy tych, których skutki inflacji najbardziej dotykają. Chcemy przedłużyć tarczę antyinflacyjną tak i dodatki osłonowe i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, ale również rozwiązania dla kredytobiorców – wyliczała.