Potrójna ósemka na stacjach paliw. Ceny diesla bliskie granicy koszmaru

Kamil Rakosza-Napieraj
18 czerwca 2022, 12:04 • 1 minuta czytania
Benzyna 98-oktanowa średnio za 8,50 zł, 95-tka blisko granicy 8 zł. Do granicy koszmaru zbliża się także cena oleju napędowego. Przed kierowcami ciężki tydzień.
Ceny paliwa w Polsce Fot. Maciej Luczniewski/Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Eksperci z BM Reflex dostrzegają pierwsze stacje, gdzie za olej napędowy trzeba zapłacić już 8 zł/litr. Jak podkreślają jednak, "takich miejsc w kraju jest niewiele". 


Ceny paliw w Polsce

Aktualne ceny paliw na środę 15 czerwca podawane przez BM Reflex:

W porównaniu do cen z końca ubiegłego tygodnia o 13 gr zdrożał litr oleju napędowego. Jak czytamy, w kolejnych dniach największe ryzyko zmian dotyczy właśnie oleju napędowego.

"Jeszcze nie na wszystkich stacjach rosnące ceny diesla w hurcie znalazły odzwierciedlenie, stąd jeśli nie w weekend to na początku przyszłego tygodnia, jego ceny mogą rosnąć, a średni poziom może zrównać się z ceną benzyny Pb95" – poinformowali eksperci.

 Ile zarabiają na nas stacje benzynowe?

Wyprawy na stacje benzynowe w czerwcu to przygoda dla odważnych. Wszystko przez wysokie ceny paliw. Przy dystrybutorach zastanawiamy się, ile pieniędzy zarabiają na nas stacje. Jak pisaliśmy w INNPoland, wysoką marżę mają jednak tylko na jednym rodzaju paliwa.

Mowa o autogazie. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego średnia marża na litrze LPG w pierwszym pięciu miesiącach 2022 r. wynosiła 70 groszy. Od zeszłego roku wzrosła ona aż o 190 proc. W 2021 r. bowiem była na poziomie 24 groszy.

Na pozostałych, popularnych paliwach – benzynie 95 i oleju napędowym – stacje benzynowe nie zbijają kokosów. Marża na 95-tce jest niższa niż przed rokiem. W pierwszych pięciu miesiącach 2022 r. wynosiła średnio 5 groszy. Tym samym była niższa niż przed rokiem (14 groszy w 2021 r.).

Marża na litrze oleju napędowego w pierwszych pięciu miesiącach 2022 r. wynosiła zaledwie 2 grosze. W porównaniu do 2021 r. spadła o 5 groszy.