Płot produkujący energię. Rewolucyjny pomysł polskiego startupu

Konrad Bagiński
08 lipca 2022, 18:59 • 1 minuta czytania
Polski startu zaprojektował i zbudował płot składający się z małych pionowych turbin wiatrowych. Jednocześnie stoi i chroni - jak to płot - i produkuje energię - jak na wiatrak przystało. Pomysł zdobywa coraz większe uznanie.
Panel wiatrowy - płot produkujący energię czy elektrownia wiatrowa chroniąca posiadłość? mat. pras.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Polski startup Panel Wiatrowy stworzył pierwszy na świecie ogrodzenie produkujące energię elektryczną z wiatru. Polacy liczą, że ich wynalazek otworzy drogę do kolejnych innowacji w dziedzinie lądowych turbin wiatrowych.


Startup "Panel Wiatrowy" powstał w celu stworzenia następnej generacji lądowych turbin wiatrowych, wykraczającej poza obecnie znane technologie wytwarzania energii z wiatru. Panel wiatrowy to system turbin, który efektywnie wytwarza energię elektryczną z dominujących w Europie wiatrów o niskiej prędkości, w niemal każdym miejscu - zarówno w obszarze zurbanizowanym jak i pozamiejskim - przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, krajobraz i środowisko naturalne.

Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu, produkt ma przyczynić się do decentralizacji sieci energetycznej, przyspieszenia elektryfikacji transportu drogowego i redukcji smogu w miastach. Projekt powstał w 2018 roku w Opolu i współtworzy trzech specjalistów z doświadczeniem w branży energetycznej, HVAC, IT oraz bankowości inwestycyjnej.

Jak to działa?

Twórcy zapewniają, że panel wiatrowy stanowi dobre uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej i tym samym pozwala na dywersyfikację produkcji energii z odnawialnych źródeł. Obie instalacje mogą być podłączone do jednego falownika, zajmują całkowicie inną przestrzeń i nie przeszkadzają sobie wzajemnie - panel wiatrowy jest instalacją wertykalną (pionową), a panele fotowoltaiczne są instalacją horyzontalną (poziomą).

Ponadto, tam gdzie zaczynają się wady fotowoltaiki, tam też zaczynają się zalety panelu wiatrowego, który może produkować energię elektryczną także w nocy i w dni pochmurne, a efektywność produkcji wzrasta w okresie zimowym, gdy roślinność nie jest tak bujna jak w lecie i przemieszczanie się mas powietrza jest łatwiejsze, co otwiera możliwość do efektywnego ogrzewania domu energią elektryczną.

Panel wiatrowy będzie produkowany w kilku wariantach wysokości: 1 m, 2 m oraz 4 m. Długość instalacji będzie dobierana według indywidualnych potrzeb klienta. Prototyp urządzenia uzyskał niezłe wyniki w pomiarach wydajności. Ogrodzenie prywatnej posesji lub instalacja w koronie płaskiego dachu budynku o powierzchni 10 ar (1000 m2) dalej 40 kW, ogrodzenie terenu przemysłowego o powierzchni 1 ha – 400 kW. Ogrodzenie po obu stronach autostrady o długości 1 km pozwoli wyprodukować 200 kW. Co więcej obliczenia wykonano na podstawie minimalnych wartości pomiarów uzyskanych na prototypie. Moc zainstalowana produktu zostanie zwiększona nawet dwukrotnie w toku produkcji seryjnej.

Startup został doceniony przez jury konkursu grantowego ING Polska. To jeden z największych konkursów z obszaru transformacji klimatycznej w Polsce. Za swój wynalazek zgarnęli II miejsce i 300 tys. zł.