Tak będzie się rozwijać inflacja. Eksperci nie mają złudzeń

Krzysztof Sobiepan
12 sierpnia 2022, 15:23 • 1 minuta czytania
Eksperci ekonomiczni nie mają wątpliwości, że inflacja zostanie z nami na dłużej. Na razie trend cały czas rośnie i wypatrujemy szczytu wzrostu cen. Nie znaczy to jednak, że po jego osiągnięciu będzie różowo – inflacja ma się utrzymywać przez kolejne nawet kilkanaście miesięcy.
Inflacja zostanie z nami na dłużej Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Inflacja w Polsce nie spadnie szybko

Jak pisze Money.pl, inflacja zostanie z nami przez nawet kilkanaście kolejnych miesięcy. Dynamika wzrostu cen musi osiągać szczyt, pozostać przez pewien czas na stałym poziomie, a dopiero potem się przełamie i zacznie miarowo spadać – ostrzegają eksperci.

Wygląda na to, że przed nami jest parę miesięcy z płaską inflacją na poziomie ok. 15,5 proc. Wynik sierpniowy będzie podobny, we wrześniu, jeśli URE zdąży zatwierdzić zmianę taryf trzech firm energetycznych, które o to wnioskowały, również inflacja utrzyma się na zbliżonym poziomie. W październiku inflacja powinna zacząć spadać. Tutaj największą rolę odegra inflacja bazowa – poprzeczka do jej przyspieszania w końcówce roku jest zawieszona bardzo wysoko a dodatkowo dane za czerwiec i za lipiec pokazują, że impuls wzrostowy wygasa.Piotr Bartkiewiczekonomista Banku Pekao

Wydaje się więc, że powrót do normalności jest maratonem, a nie sprintem.

Inflacja w lipcu. Nowe dane GUS

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, W piątek 12 sierpnia tuż po godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił nowe dane dotyczące inflacji w Polsce. Wynika z nich, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem w roku ubiegłym wzrosły o 15,6 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wyniosła 0,5 proc.

Dane są nieco wyższe niż tzw. szybki szacunek, który GUS opublikował dwa tygodnie temu (15,5 proc. rdr.). Wówczas ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak przekonywał, że wyhamowanie inflacji ma związek z wyhamowaniem cen paliw. W lipcu najbardziej podrożały koszty transportu (27,7 proc. rdr.). Za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii płaciliśmy o 25,3 proc. więcej niż przed rokiem, a za żywność i napoje — o 15,3 proc. więcej niż przed rokiem. Koszty wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podskoczyły o 10,2 proc. Inflacja zaczęła zdecydowanie przyspieszać wiosną tego roku. Jeszcze w lutym wzrost cen wynosił 8,5 proc. rdr. Już w marcu 2022 r. inflacja stała się dwucyfrowa i osiągnęła poziom 11 proc.

W kolejnych miesiącach było tylko gorzej. Kwiecień przyniósł wzrost cen rzędu 12,4 proc., a maj - 13,9 proc. Natomiast w czerwcu GUS wyliczył inflację na poziomie 15,5 proc. To najwyższy wskaźnik od 25 lat.

Czytaj także: https://innpoland.pl/179272,inflacja-siegnie-15-20-proc-i-nie-latem-a-jesienia