21. Bieg po Nowe Życie. Kolejne "TAK" dla transplantacji narządów

Artykuł PR-owy Santander
05 września 2022, 12:43 • 1 minuta czytania
10 września po raz 21. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie powitamy wszystkich, dla których wsparcie inicjatyw społecznych jest szczególnie ważne.  Razem przejdziemy w sztafetach symboliczną trasę z jasnym przekazem:  przeszczepienia i świadome dawstwo narządów to dla wielu szansa na drugie życie, skuteczna metoda leczenia i wielki dar, który może stać się udziałem każdego.
21. Bieg po Nowe Życie powita wszystkich, dla których wsparcie inicjatyw społecznych jest szczególnie ważne. Sztafetowy marsz nordic walking dla transplantacji narządów rozpocznie się 10 września o 12:00 na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Materiały prasowe / Bieg po Nowe Życie / Santander Consumer Bank
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

– Zrobimy to po raz 21., ktoś może zapytać, czy warto cały czas poruszać ten sam temat, a ja odpowiem: warto i trzeba!. Dlaczego? Bo pomimo wzrostu świadomości społecznej w zakresie transplantacji, co jest także skutkiem działań Biegu po Nowe Życie, nie możemy zapominać, że w Polsce na przeszczepienie wciąż czeka blisko 1800 osób. Osób chorych, dla których jest to szansa na odzyskanie zdrowia – mówi Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia.


– I takie zdrowe oraz dochodzące do zdrowia, a już aktywne i pełne życia osoby zobaczymy na trasie marszu nordic walking w samo południe 10 września. Osoby po przeszczepieniu czyli te dla których i z którymi od 12 lat rozwijamy wydarzenie – dodaje Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. Oczywiście w marszu, który w Warszawie odbędzie się po raz 9., nie będą sami - pomaszerują wspólnie ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady i sportu oraz autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej – lekarzami i koordynatorami transplantacyjnymi. W sztafetach wystartują także przedstawiciele mediów oraz instytucji wspierających nasze działania – podkreśla Pilarz. 

21. Bieg po Nowe Życie zgromadzi ponad 80 osób po przeszczepieniu. 80 osób czyli 80 poruszających i wzruszających historii życia, walki z chorobą i dochodzenia do zdrowia dzięki transplantacji. Historii takich jak ta Marka Wlazia. W nocy z 30 na 31 sierpnia 2018 roku dwa zespoły znakomitych polskich transplantologów przeszczepiły Markowi najpierw serce, a potem wątrobę. To był pierwszy taki zabieg w Polsce.

- Czy się bałem? Nie miałem nic do stracenia, to była dla mnie jedyna szansa na życie. Leżałem od miesięcy w szpitalu, przejście 100 metrów było dla mnie wyzwaniem – mówi. Jednoczesny przeszczep serca i wątroby przeprowadzili kardiochirurdzy z Instytutu Kardiologii w Warszawie: prof. Mariusz Kuśmierczyk, dr Jerzy Lichomski i dr Mateusz Kuć oraz prof. Krzysztof Zieniewicz i dr hab. Krzysztof Dudek z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Marek Wlaź i prof. Mariusz Kuśmierczyk znowu spotkają się nie po raz pierwszy na trasie Biegu po Nowe Życie. 

21. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 10 września o 12:00 na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.