Pieniądze za węgiel dla emerytów. Wiemy, kto może liczyć na wypłatę środków

Natalia Bartnik
15 września 2022, 10:41 • 1 minuta czytania
W obecnym kryzysie każde wsparcie jest na wagę złota. Mogą na nie liczyć emeryci i renciści - za to, że pobierali za darmo węgiel, dostaną teraz dodatkowe pieniądze. Paradoksalnie wyższa cena węgla bardziej im się opłaca, bo oznacza wyższą kwotę świadczenia.
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów z tytułu darmowego węgla Bartłomiej Magierowski / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jeśli w ramach części wynagrodzenia otrzymywałeś darmowy węgiel, a obecnie jesteś emerytem lub rencistą, może przysługiwać ci z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Czy możesz się o niego ubiegać? Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje dodatkowe świadczenie dla osób, którym:

Na pieniądze z dodatku mogą liczyć także m.in. wdowy i sieroty, które mają ustalone prawo do pobierania renty rodzinnej po byłym pracowniku zlikwidowanych kopalń. Ekwiwalent za węgiel będzie także wypłacany pracownikom likwidowanej kopalni, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu, którzy przeszli na emeryturę lub rentę

Im droższy węgiel, tym... lepiej?

Pierwszy wniosek do ZUS-u w tej sprawie składa przedsiębiorstwo górnicze danego emeryta lub rencisty, któremu przyznało prawo do pobierania darmowego węgla. We wniosku musi zostać określona kwota oraz czas, w którym będzie wypłacana. Były pracownik kopalni będzie otrzymywał ekwiwalent pieniężny razem z pobieraną obecnie rentą bądź emeryturą. W jaki sposób oblicza się, ile on wyniesie?

Ilość przyznanego wcześniej darmowego węgla zostaje pomnożona przez jego cenę zbytu. Tą ostatnią ogłasza minister energii w "Monitorze Polskim" do 20 stycznia bieżącego roku.

Emerytowani górnicy wciąż mają pewne przywileje

Ale to nie jedyna forma wsparcia, na jaką mogą liczyć byli pracownicy kopalń. Jak już pisaliśmy w INNPoland, Polska Grupa Górnicza postanowiła wyjść naprzeciw emerytom górniczym, którzy nie potrafią kupić węgla na jej stronie internetowej. Dla danego gospodarstwa przewiduje pomoc jednorazową.

Do wniosku z uzasadnieniem trzeba dołączyć wydruk z CEEB albo potwierdzenie, że lokal faktycznie jest ogrzewany indywidualnym piecem węglowym, plus adres kopalni, z której się go odbierze, oraz sortyment węgla.

PGG informuje, że każdemu przypadną trzy tony. Są jednak dwa "ale": wnioski można składać tylko do 31 października, a sama oferta nie dotyczy emerytów, którzy już kupili węgiel w PGG.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183925,jak-kupic-wegiel-na-pgg-uruchamia-sprzedaz-dla-emerytow