Złoty w tarapatach. Dolar znów lata wysoko
Kursy walut
W środę 14 września Narodowy Bank Polski opublikował tabelę średnich kursów walut. Kolejna zostanie opublikowana dziś — w czwartek 15 września. Dane są aktualizowane każdego dnia roboczego ok. godz. 12, na stronie NBP.
Kursy walut NBP - 14 września
- kurs dolara - 4,7233;
- kurs euro - 4,7195;
- kurs franka szwajcarskiego - 4,9174;
- kurs funta - 5,4504.
Kursy walut dzisiaj
Złoty czeka na finalne dane dot. inflacji w Polsce w sierpniu. Rynkowy konsensus zakłada odczyt na poziomie 16,1 proc. Taki sam wskaźnik Główny Urząd Statystyczny wskazał we wstępnym odczycie w ostatnich dniach sierpnia.
Jeśli chodzi o czynniki wpływające na wartość dolara to – jak podkreśla Cinkciarz.pl – przed miesiącem dynamika inflacji w Stanach Zjednoczonych wyhamowała mocniej od oczekiwań, co wywołało przejściową euforię na rynkach finansowych.
"Tym razem odczyt, podobnie jak zazwyczaj miało to miejsce w tym roku, okazał się wyższy od oczekiwań. Wartość wskaźnika obniżyła się zaledwie z 8,5 do 8,3 proc. rok dok roku. Presja cenowa nie tylko nie chce dać za wygraną i wygasa bardzo powoli, ale także zmienia się jej charakter. Przy rozgrzanym rynku pracy pierwotny impuls pod postacią szoków podażowych przemienia się w inflację o charakterze popytowym. Ceny bazowe już dziewiąty raz w ostatnim roku z miesiąca na miesiąc wykonały skok o pół procent lub więcej. W rezultacie ich roczna dynamika podbiła z 5,9 do 6,3 proc. i jest o włos od cyklicznego rekordu z marca, gdy wartość wskaźnika wyniosła 6,5 proc. rok do roku" – czytamy.
Inflacyjne zaskoczenie i skokowy wzrost wyceny przyszłych podwyżek wywołują panikę na rynkach. Indeksy na Wall Street runęły o kilka procent i wymazały zdecydowaną większość wzrostowej korekty z minionych dni. Dolar błyskawicznie odzyskał rezon i dynamicznie podrożał. Kurs EUR/USD, który w poniedziałek przez moment naruszał nawet pułap 1,02, znów znajduje się poniżej parytetu. Próbę wyrwania się głównej pary walutowej z tendencji spadkowej należy ocenić za nieudaną. Podobnie EUR/PLN nie sforsował trwale 4,70 zł. Przy zwrocie rynkowych nastrojów o 180 stopni złoty najpewniej nie będzie w stanie zyskiwać. Tym bardziej że gdy najważniejsze banki centralne zaostrzają kurs, jeszcze mocniej razi niechęć krajowych władz monetarnych do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Za najbardziej prawdopodobny scenariusz na nadchodzące dni jawi się utrzymanie się kursu euro w przedziale 4,70-4,75 zł oraz dalsze krążenie EUR/USD wokół parytetu.
Kalendarium wydarzeń gospodarczych
Kalendarium najważniejszych wydarzeń gospodarczych na czwartek 15 września 2022 r. opublikowane na stronie internetowej Macronext.
- 10:00: Polska - Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych fin. sierpień (r/r) (konsensus: 16,1 proc.; poprzednio: 15,6 proc.);
- 11:00: Strefa euro - Bilans handlu zagranicznego, sa, lipiec;
- 14:30: USA - Wyniki sprzedaży detalicznej (m/m) sierpień (konsensus: 0 proc.; poprzednio: 0 proc.);
- 14:30: USA - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych;
- 15:15: USA - Produkcja przemysłowa, (m/m) sierpień (konsensus: 0,2 proc.; poprzednio: 0,6 proc.);
- 15:15: USA - Wykorzystanie mocy produkcyjnych, sierpień (konsensus: 80,3 proc.; poprzednio: 80,3 proc.).