Przekazałeś pieniądze na WOŚP? Oto jak odliczysz je od podatku

Natalia Bartnik
30 stycznia 2023, 17:50 • 1 minuta czytania
Od podatku dochodowego można odliczać m.in. darowizny. Nie każdy wie, że zalicza się do nich również przekazanie pieniędzy na WOŚP, jednak nie zawsze. Trzeba spełnić jeszcze kilka warunków.
Pieniądze przekazane na WOŚP można odliczyć od podatku Fot. WOŚP/Facebook; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

29 stycznia 2023 r. odbył się 31 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Finał dla wszystkich – małych i dużych". Zebrano wówczas 154 606 764 zł.

Jak odliczyć od podatku pieniądze na WOŚP?

Jeśli należysz do osób, które przekazały pieniądze na WOŚP, możesz odliczyć je od podatku na zasadzie darowizny. Jednak trzeba posiadać wówczas dowód wpłaty, a wolontariusz, który zbiera datki do puszki, nie może ci go wystawić.

Dokument z potwierdzeniem otrzymasz natomiast przy przelewie oraz dokonaniu wpłaty dla WOŚP-u kartą. Bankowe poświdaczenie będzie wystarczającym dowodem na to, że przekazałeś darowiznę. Trzeba jednak pamiętać o jednym drobnym szczególe: w tytule przelewu musi się znaleźć słowo "darowizna".

Musisz również zwrócić uwagę na datę. Jeśli wsparłeś WOŚP w 2023 r., to odliczenia możesz dokonać w zeznaniu podatkowym właśnie za ten rok, a zatem na początku 2024 r. Jeśli masz poświadczenie z poprzedniego roku, skorzystasz z niego już teraz.

Czytaj także: Rząd szykuje nowy podatek. "Opłata roczna" uderzy w kluczową branżę

Ulga podatkowa

Odliczenie darowizny to nie jedyny sposób na zmniejszenie PIT-u za 2023 r. Podatek będzie mniejszy, gdy skorzystasz z ulgi termomodernizacyjnej. Przysługuje osobom będącym płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych PIT oraz tym, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej?

Jest ona skierowana do właścicieli oraz współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, przy czym nie muszą one być wolno stojące. Zalicza się tu również zabudowę bliźniaczą, szeregową lub grupową. Konstrukcyjnie musi to być jednak samodzielna całość.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego mieszkalnego. Dotyczy to nie tylko budynków wolno stojących. Po ulgę mogą zgłosić także posiadacze budynków w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej.

Budynki muszą stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość i mieć nie więcej niż dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy (o powierzchni, która nie przekracza 30 proc. całej powierzchni budynku).

Co się zalicza do ulgi termomodernizacyjnej?

Będą to wydatki poniesione ze względu na m.in.:

Czytaj także: https://innpoland.pl/190184,31-final-wosp-pomoc-mozna-nie-wychodzac-z-domu-sprawdz-jak-to-zrobic