Raport: 68% pracowników branży IT chce, żeby pracodawca angażował się w temat zdrowia psychicznego

Artykuł PR-owy HearMe i Bitnoise
07 marca 2023, 10:50 • 1 minuta czytania
Branża technologiczna rozumie potrzeby pracowników związane ze zdrowiem psychicznym. Tak wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego przez HearMe - platformę oferującą wsparcie psychologów w firmach oraz Bitnoise, polski software house opracowujący rozwiązania dla wiodących europejskich start-upów. Aż 77% badanych czuje, że otrzymałoby wsparcie przełożonego, gdyby o nie poprosili.
Fot. mat. prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wsparcie i docenienie ważne dla programistów

Wyniki raportu HearMe i Bitnoise wskazują, że 59,3% badanych czuje otwartość na rozmowy o zdrowiu psychicznym w swoim miejscu pracy. 33% pracowników twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy często doświadczało wsparcia ze strony przełożonego, a 23,7% odpowiedziało, że bardzo często. Nie mniej ważne jest wsparcie zespołu. 73,8% badanych potwierdza, że może się zwrócić o pomoc do kolegów i koleżanek z pracy. 


- W 2022 roku nie ma już miejsca na stygmatyzację zdrowia psychicznego. Liderzy i managerowie są odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego, autentycznego środowiska, otwartego na dyskusję o zdrowiu psychicznym. Tylko w atmosferze otwartego dialogu pracownik może czuć się komfortowo, co przełoży się na dobre samopoczucie i ogólną satysfakcję z pracy. Tak samo ważnymi czynnikami są wsparcie od przełożonego i zespołu oraz ogólne poczucie docenienia. Z badania wynika, że aż 62,7% pracowników czuje się docenianych w miejscu pracy. To dobry sygnał, bo doceniony pracownik to pracownik bardziej zmotywowany,  zaangażowany i odpowiedzialny za swoją pracę - komentuje Kasia Gryzło, CEO HearMe. 

Dobre nawyki receptą na pokonanie wyzwań w branży

Pracownicy branży IT wskazują też na obszary wymagające poprawy. Co drugi programista doświadcza problemów z koncentracją w czasie pracy. Z kolei 42,4% odpowiedziało, że czasami na koniec dnia czują się wykończeni. Połowa badanych twierdzi, że największą frustrację wywołuje u nich chaos komunikacyjny w firmie. Na drugim miejscu jest poczucie bezsensu (31,4%), a na trzecim monotonia (27,1%). 

- Wyzwania i presja. To dwa słowa klucze, które najczęściej słyszę w gabinecie psychologicznym, gdy profesjonaliści z branży IT opisują swoją codzienność. Negatywnie na płynność pracy mogą wpływać też nieaktualne wersje narzędzi pracy, powtarzające się usterki, opóźnienia wynikające z niewywiązania się ze swojej części projektu przez innych członków zespołu lub sprzeczne komunikaty od przełożonych. To, z kolei, dodatkowo obciąża emocjonalnie pracowników. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowe nawyki np. pracowanie w blokach, robienie przerw, zadbanie o odpowiednią ilość snu i promowanie takich postaw przez managerów - komentuje Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys - psycholożka, psychoterapeutka Gestalt, trenerka biznesu w HearMe.

Z odpowiedzi wynika też, że pracownicy branży technologicznej uważają, że są obarczeni ryzykiem wypalenia zawodowego (48,3%). 

Zdrowie psychiczne kluczem do wygrania “wojny o talenty”

Benefity związane ze zdrowiem psychicznym są coraz częściej brane pod uwagę przez pracowników. Połowa badanych odpowiedziała, że najchętniej korzystałaby z opcji anonimowych konsultacji z psychologiem. 33,9% wskazało na kursy mindfullness i medytację. Aż 57,6% pracowników stwierdziło, że obecność darmowej opieki psychologa wpłynęłaby na decyzję o wyborze miejsca pracy. Z kolei 42,4% pomogłaby podjąć decyzję o pozostaniu w obecnej firmie. 

- Dobrze wiemy że owocowe czwartki i praca w młodym dynamicznym zespole dawno przestały być atrakcyjne, bo nie wnoszą żadnej konkretnej wartości w życie pracownika. Natomiast warto pamietać, co pokazują również wyniki naszego raportu, że świadomość jak ważne jest zdrowie psychiczne ciągle rośnie. Wyniki badania HearMe x Bitnoise pokazują, że pracownicy branży tech uważają anonimowe wsparcie psychologiczne jako jeden z trzech najchętniej wybieranych benefitów well-beingowych, zaraz po elastycznym czasie pracy i możliwości pracy zdalnej - komentuje Magdalena Malesińska, Employer Branding Specialist w Bitnoise. 

Branża technologiczna od lat utożsamiana jest z wysokimi wymaganiami i dużą odpowiedzialnością. Pracodawcy szukają wybitnych specjalistów, którzy nie tylko będą ulepszać produkty, ale też wyznaczą nowe kierunki rozwoju dla całego sektora. U źródła takiego podejścia leży innowacja. Pogoń za przełomowymi rozwiązaniami i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów wiąże się często z dużą presją i długimi godzinami w pracy. Innowacyjne podejście potrzebne jest zatem także w innych obszarach funkcjonowania firm. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, a także tworzenie wspierającego środowiska pracy, z przeszkoloną kadrą managerską. 

Pełna wersja raportu do pobrania: https://hearme.bitnoise.pl/

O badaniu:

W badaniu wzięło udział 118 pracowników szeroko pojętej branży tech - ankieta skierowana była do programistów, testerów, administratorów, UX designerów, analityków i innych stanowisk bezpośrednio związanych z tą branżą. Ponad połowa z nich (51.7%) określiła swój poziom doświadczenia jako “Senior”, 35.6% jako “Mid” oraz 12.7% jako “Junior”. Ankiety zbierane były w formie online.