Już niedługo te ładowarki będą obowiązkowe w UE. Lista urządzeń, które obsłużą

Sebastian Luc-Lepianka
07 lipca 2023, 13:32 • 1 minuta czytania
Od 2024 roku wejście USB-C będzie obowiązkowym standardem w Unii Europejskiej w zasilaczach. Wdrażanie przepisów będzie przebiegać stopniowo i najpóźniej dotknie laptopy. Zmiana podyktowana jest ekologią.
Nowy standard USB w Europie. Na czym on polega? Fot. Wojtek Laski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wiele elektronicznych urządzeń wykorzystuje ładowarki o różnych portach USB. Szczególnie niesławne jest tutaj Apple, które uparcie trzyma się swoich formatów lightning. Firma na kompromisy nie lubi chodzić, jak już nieraz udowadniała. W Unii Europejskiej od 2024 roku uniwersalnym standardem ma stać się USB-C. Których urządzeń to dotyczy?


Jakie urządzenia wykorzystują standard USB-C?

Jak czytamy w dokumencie z 2022 roku, zmiana obejmie zasilacze do następujących urządzeń:

Najpóźniej pojawi się w laptopach, bo dopiero w 2026 roku. Dodatkowo wszystkie zasilacze będą musiały mieć moc minimum 25 W i zapewniać szybkie ładowanie urządzeń.

Dlaczego zmieniany jest standard portu USB?

Obecnie popularne porty to właśnie USB-C, Lightning oraz micro-USB. Spotykane jest też czasem mini-USB. Jak informuje UE w dokumencie, w 2009 roku takich formatów było 30, niemal każdy producent elektroniki wybierał sobie właściwe wejścia.

Powodem decyzji Unii jest ekologia i koszty. W dokumencie przytaczane są statystyki, nieużywane ładowarki generują 11 tys. ton e-odpadów. Dwie na trzy posiadane zasilacze są w użyciu, a kosztują użytkowników średnio 2,5 miliarda euro rocznie (około 9,6 miliardów złotych). Jednolity standard zmniejszy koszty o 250 milionów euro i redukuje odpady o 1 tys. ton.

Jakie są ekologiczne plany Unii Europejskiej?

Zmiana standardu w ładowarkach wpisuje się w tor inicjatywy Europejskiego Zielonego Ładu. Parlament Europejski chce m.in. by nasze telefony służyły nam dłużej, a baterie były m.in. łatwiejsze do recyklingu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195329,bedziemy-mogli-latwiej-wymienic-baterie-nowe-przepisy-ue

Zmieniają się zasady UE dotyczące baterii i gospodarki odpadami. Obowiązkowe staną się etykiety dla baterii pojazdów elektrycznych (EV), transportów lekkich (LMT, jak np. elektryczne hulajnogi) i baterii przemysłowych o pojemności do 2kWh. Te etykiety będą deklarować ślad węglowy, czyli wpływ danego produktu na środowisko oraz cyfrowy paszport.

To ostatnie to rodzaj cyfrowego klona dla przedmiotu, przekazujący wszystkie informacje o wymaganiach zrównoważonego rozwoju i cyklu życia baterii.

Co najważniejsze dla zwykłego konsumenta, to wprowadzenie obowiązku, aby takie baterie były dla każdego łatwo dostępne i wymienne w urządzeniach, w tym w telefonach czy tabletach.