Darmowe leki dla dzieci i seniorów. O jednym trzeba pamiętać

Paweł Orlikowski
21 sierpnia 2023, 13:14 • 1 minuta czytania
Jeszcze tylko podpis prezydenta Andrzeja Dudy i od września osoby w wieku 65 plus oraz dzieci i nastolatkowie do 18 roku życia będą mogli liczyć na darmowe leki. Apteka wyda je wyłącznie na podstawie ważnego, specjalnego kodu. Jak będzie można go uzyskać?
Darmowe leki od września. Potrzebny jest specjalny kod Fot. Tadeusz Koniarz/REPORTER/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Program, który dotąd był kierowany wyłącznie do osób od 75 roku życia w górę został znacznie rozszerzony. Darmowe leki z listy Ministerstwa Zdrowia będą dostępne także dla dzieci i nastolatków do 18 r.ż. oraz osób od 65 r.ż. w górę.


Rząd zapewnia, że ustawa wejdzie w życie 1 września br., stanie się tak, jeśli podpisze ją prezydent Andrzej Duda. To ostatni punkt rozszerzenia przepisów.

Z kolei dla samych zainteresowanych oznacza to, że najpewniej już od 1 września lekarze będą mogli wypisać receptę na lek z listy tych darmowych a apteka wyda go bezpłatnie.

Pacjenci (lub rodzice dzieci) muszą pilnować, by lekarz (lub lekarka) wypisali specjalny kod na recepcie. Jedynie na tej podstawie będzie można zrealizować bezpłatną receptę.

W przypadku seniorów kod będzie oznaczany literą "S", a w przypadku dzieci – "DZ".

Lista leków

Czy darmowe będą tylko leki na receptę? Jak przypomina "Fakt", tak – chodzi tylko o leki przepisane przez lekarza i znajdujące się w specjalnym wykazie leków refundowanych, który zostanie opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia.

A więc za część leków, które dziś są dostępne bez recepty, nadal trzeba będzie płacić. Mowa m.in. o popularnych lekach przeciwbólowych, preparatach witaminowych czy suplementach diety.

Wstępna lista leków została już przedstawiona przez Radę Przejrzystości przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jest na niej blisko dwa razy więcej preparatów niż na obecnej liście darmowych leków dla osób w wieku 75 plus.

W zestawieniu darmowych preparatów dla seniorów – wśród wielu innych – znalazły się m.in. leki na: 

Po zmianie przepisów będzie tylko jedna lista leków refundowanych dla wszystkich seniorów (65 plus), zatem obecna lista dla 75 plus zostanie zastąpiona nową, a – siłą rzeczy – te osoby także zostaną nią objęte.

Inna lista obejmie dzieci i nastolatków. Jest znacznie krótsza – zawiera m.in. leki na:

Rada Przejrzystości AOTMiT proponuje, by co jakiś czas lista darmowych leków była aktualizowana, tak, by zapewnić dostęp pacjentom do nowych terapii.

Do tej pory z programu bezpłatnych leków refundowanych skorzystało ok. 4 mln seniorów powyżej 75. roku życia. Po wejściu w życie nowych przepisów liczba ta ma wzrosnąć do ok. 16 mln osób.