Chiny pragną nieograniczonego źródła energii. W tym budynku chcą schwytać Słońce
Potężny kompleks, oficjalnie już nazwany CRAFT, ma zostać ukończony do 2025 roku w Hefei i przysłużyć się do przełomu w rozwoju kluczowych technologii, mających replikować na potrzeby przemysłowe procesów zachodzących w Słońcu - czyli fuzji jądrowej.
CRAFT
Agencja informacyjna Xinhua ujawniła jak wygląda od środka powstająca placówka o pełnej nazwie Comprehensive Research Facility for Fusion Technology, w Hefei, prowincji Anhui.
Na nich widzimy fragmenty komponentów, zawieszone pod dumną czerwienią chińskiej flagi, które utworzą komory próżniowe o kształcie bajgla (donuta). W raporcie o ośrodku CRAFT ukazano także magnes ważący 771 ton i inne komponenty.
Ta imponująco wyglądająca maszyneria będzie testowała sposoby, aby ujarzmić energię termojądrową na podstawie procesów zachodzących w gwiazdach. Próby zostaną przeprowadzone na potrzeby Chińskiego Reaktora Testowego Inżynierii Fuzji (CFETR), proponowanego urządzenia tokamak do produkcji energii na dużą skalę, którego ukończenie planowane jest na około 2035 roku.
CRAFT jest jednym z trybów tego ambitnego przedsięwzięcia. W tej samej prowincji Anhui działa EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), nadprzewodzący reaktor fuzji magnetycznej, wykorzystuje pola magnetyczne do zatrzymywania plazmy przy bardzo wysokich temperaturach. Ma już na swoim koncie przełomy w dziedzinie generowania energii z fuzji.
Chiny chcą, żeby osiągnięcia z Anhui przyczynił się do działania Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termonuklearnego (ITER) we Francji, który jest największym na świecie eksperymentem związanym z fuzją.
Hu Jiansheng, wiceszef Instytutu Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk, powiedział w 2022 roku dla Global Times, że Chiny osiągnęły już 80 procent kluczowych badań technologicznych potrzebnych do fuzji jądrowej. Dodał, że Chiny mogą mieć użyteczną energię z fuzji w ciągu 30 do 50 lat.
Czym jest fuzja jądrowa?
Fuzja jądrowa zachodzi, gdy dwa lżejsze jądra łączą się, tworząc cięższe jądro. Ten proces uwalnia ogromne ilości energii, i to także sposób, w jaki nasza gwiazda generuje moc.
Fuzję napędza deuter i tryt, dwie odmiany wodoru. Deuter jest powszechnie występujący w oceanie. Według Xinhua, jeden litr wody morskiej zawiera wystarczająco dużo deuteru, aby wyprodukować energię fuzji równoważną spaleniu 300 litrów (79 galonów) benzyny. Materiały do produkcji reakcji jądrowych można pozyskać też z Księżyca.
– Jest udowodnione, że znajduje się w pyle Księżycowym i jego szczątkowej atmosferze. Jeśli opanujemy technologię fuzji jądrowej Hel-3 w połączeniu z deuterem będzie w stanie wygenerować dwukrotnie większą energię elektryczną niż w elektrowni jądrowej i węglowej. Co więcej, nie ma tutaj potrzeby podgrzewania wody czy budowania turbin, ponieważ ta energia jest bezpośrednio przekładana na energię elektryczną. I, co chyba najważniejsze, w tym procesie nie powstaje radioaktywne promieniowanie – opowiadał dla INNPoland Jarosław Juszkiewicz.