Nie wiesz, gdzie masz głosować? W ten sposób sprawdzisz to w mObywatelu
Jak ustalić z pomocą mObywatela, gdzie znajdziemy naszą komisję wyborczą? Nic prostszego. Musimy tylko upewnić się, czy aplikacja jest zaktualizowana na bieżąco (w dniu pisania artykułu była to wersja 4.18) i możemy zaczynać.
Usługa "Wybory" w mObywatelu
Po zalogowaniu się interesuje nas usługa "Wybory". Po kliknięciu powinna wyświetlić się zakładka "Twoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców". Klikamy "Dalej".
Na kolejnym etapie otrzymamy informację, czy mamy czynne prawo wyborcze. Z tego poziomu możemy wybrać, czy chcemy sprawdzić kolejne dane w rejestrze albo nasze miejsce głosowania, w zakładce "Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej".
Tę klikamy i ukaże nam się obecnie przypisane miejsce, w którym możemy oddać głos 15 października. Jest ono zgodne z adresem stałego zameldowania.
Jeśli chcemy je zmienić miejsce głosowania, korzystamy z linku "przejdź do usługi online" widocznym w niebieskim komunikacie, widocznym na dole danych adresowych.
Jeśli nasza aplikacja nie ma najnowszej aktualizacji, tę należy przeprowadzić ręcznie poprzez Google Play (dla smartfonów z Androidem) lub AppStore (dla smartfonów na iOS).
Rozkwit turystyki wyborczej
Opcja zmiany adresu komisji wyborczej może szczególnie przydać się osobom, które zainteresowane są turystyką wyborczą. Temu zjawisku poświęciliśmy uwagę w INNPoland i chodzi o oddawanie naszego głosu tam, gdzie ma większą siłę.
Są ku temu dwa sposoby: zmiana miejsca głosowania lub głosowanie z zaświadczeniem.
Ten pierwszy możemy wykorzystać online także nie korzystając z mObywatela. Wchodzimy tutaj i klikamy "złóż wniosek", a potem logujemy się z pomocą profilu zaufanego. Musimy podać adres, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, wysyłamy i czekamy na potwierdzenie - w nim dostaniemy interesujący nas adres komisji wyborczej.
Druga metoda polega na wydruku wniosku o głosowanie z dowolnego miejsca w Polsce i złożenie go w dowolnym urzędzie gminy.
mObywatelem można legitymować się w przed komisją wyborczą
Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że w wyborach 2023 możemy wykorzystać aplikację mObywatel w celu potwierdzenia tożsamości wyborcy.
"Uprzejmie informujemy, że będzie możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej w celu potwierdzania tożsamości wyborcy. Szczegóły dotyczące tej kwestii znajdą się w wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej dla obwodowych komisji wyborczych" – informuje PKW.
Aplikacja posiada trzy sposoby sprawdzania tożsamości, a PKW wybrała jeden z nich, co spotkało się z krytyką od kandydatki z list KO Hanny Gill-Piątek. Chodzi o metodę wizualną, w której urzędnicy tylko spojrzą na ekran w poszukiwaniu hologramu, daty i aktualnej godziny. O tym, że zastosuje się w nich tzw. metodę wizualną, napisała PKW w wytycznych dla komisji obwodowych. Potwierdzenie informacji otrzymała Hanna Gill-Piątek w liście od przewodniczącego PKW.