Masz wrażliwość na ból? Podziękuj za to... atrakcyjnym neandertalczykom
Igły cię szczególnie bolą, a klocki Lego na podłodze mogą być niczym przejście po rozżarzonych węglach? Być może masz więcej wspólnego z jaskiniowcami, niż myślisz. Nie jest tajemnicą, że około 2 proc. naszych genów pochodzi właśnie od naszych wymarłych kuzynów, a część z nich uwrażliwia nas na pewne rodzaje bodźców.
Odkrycie naukowców
Zespół naukowców z różnych stron świata, pod przewodnictwem zespołu z University College London, ustalił, że trzy warianty genów mogą zwiększać wrażliwość na niektóre rodzaje bólu. Najczęściej są spotykane wśród populacji pochodzących od rdzennych mieszkańców obu Ameryk, ale nie są wykluczone w reszcie świata.
W nowych badaniach naukowcy z University College London wraz ze swoimi kolegami z Aix-Marseille University, University of Toulouse, Open University, Fudan University oraz z Oxford University ustalili, że trzy warianty genów pochodzące ze związków naszych przodków z neandertalczykami mogą zwiększać wrażliwość na niektóre rodzaje bólu. Warianty genetyczne najczęściej można znaleźć w populacjach pochodzących od rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Wyniki opublikowano na łamach pisma "Communications Biology".
Zbadano gen SCN9A, kodujący białko transportujące sód do komórek. Pomaga w ten sposób nerwom czuciowym wysyłać sygnały i trzy warianty tego genu sprawiają, że ludzie stają się wrażliwsi na bycie ukutym.
W tym celu zmierzono próg bólu 1963 osób z Kolumbii. Odmiany genu M932L i V991L miało posiadać 30 proc. Kolumbijczyków, a odmianę D1908G 20 proc. Jeśli ktoś posiadał wszystkie trzy warianty genu, to każde kłucie było szczególnie nieprzyjemne.
Analizując próbki genetyczne od 5971 mieszkańców Ameryki Południowej, ustalono, że te trzy warianty SCN9A występują częściej w populacjach rdzennych, jak mieszkańcy Peru.
Cechy neandertalczyków u ludzi
– Odkąd po raz pierwszy zsekwencjonowano genom neandertalczyka, dowiadujemy się coraz więcej o tym, co po nich odziedziczyliśmy w wyniku krzyżowania się dziesiątki tysięcy lat temu. Wrażliwość na ból to ważna cecha umożliwiająca przetrwanie i pozwalająca nam unikać bolesnych zdarzeń, które mogłyby wyrządzić nam poważną krzywdę. Nasze odkrycia sugerują, że neandertalczycy mogli być bardziej wrażliwi na niektóre rodzaje bólu, ale potrzebne są dalsze badania, abyśmy zrozumieli, dlaczego tak jest i czy te specyficzne warianty genetyczne były ewolucyjnie korzystne – powiedział dr Kaustubha Adhikari z University College London.
Wrażliwość na ukłucia to nie jedyna cecha, jaką możemy posiadać po miłosnych wypadach naszych przodków. I nie chodzi o to, że możemy jeść jak jaskiniowiec, a o np. duże nosy.
Jak podaje Nathan Holton z Uniwersytetu w Iowa i główny autor badania o rozmiarach nosów, w dzisiejszych czasach ludzie generalnie posiadają mniejsze nosy niż nasi przodkowie. Charakteryzowali się oni większą masą mięśniową, przez co potrzebowali większych nosów, aby zachować jej funkcje przez lepsze dostarczanie tlenu.
Jako że obecnie człowiek posiada mniejszą masę mięśniową, nie potrzebuje tak dużego nosa. Współcześni ludzie mają również mniejszą klatkę piersiową i płuca, co potwierdza fakt, że nie zużywamy już tyle tlenu co nasi przodkowie. Więc jeśli ktoś posiada wyjątkowo wydatny narząd węchu, może być to efekt neandertalskich genów.