Sanepid bije na alarm. W tych przyprawach jest groźna bakteria
Sanepid ostrzega. Salmonella w partiach majeranku i sezamu
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie przed niebezpiecznością żywnością. W oficjalnym komunikacie czytamy, że w partiach majeranku i sezamu łuskanego wykryto bakterię Salmonelli.
Wadliwy okazał się majeranek suszony Prymat GastroLine o numerze partii L1400164. Na opakowaniu widnieje data minimalnej trwałości 07.2026.
Drugi skażony bakterią produkt to sezam łuskany od HELIO o numerze partii 23003716. Na opakowaniu widnieje data minimalnej trwałości 01.2025 i kod kreskowy 5905617002230.
Prymat zidentyfikował już wszystkich odbiorców zakwestionowanych produktów i przekazał, że należy wstrzymać ich dystrybucję. Sanepid informuje, że podobne działania podjęła firma HELIO.
Klientom grozi zatrucie pokarmowe
Klienci, którzy zakupili wadliwy majeranek lub sezam, nie powinni ich spożywać. Spożycie produktów zanieczyszczonych pałeczkami Salmonella bez obróbki termicznej może wiązać sie z ryzykiem zatrucia pokarmowego.
Sanepid wskazuje, że jeśli pojawią się niepokojące objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wśród symptomów, które świadczą o zakażeniu Salmonellą, są m.in. nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączka (do 39 stopni Celsjusza) oraz biegunka.
Choroba zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni. W niektórych przypadkach (np. zakażeń występujących u dzieci) intensywne wymioty i biegunki mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
Seria wadliwych produktów. Jeden sprzedawał Lidl
W ostatnim czasie sanepid dość często informuje Polaków o niebezpiecznej żywności. Pod koniec września ostrzegał przed mięsem mielonym, które również było zakażone bakterią Salmonelli. Wadliwa okazała się jedna partia.
Za produkt, w którym odnaleziono bakterię, odpowiada firma Rzeźnik. Produkuje go specjalnie dla sieci handlowej Lidl.