W tych fachach nie będą martwić się o pieniądze. Oto zawody przyszłości w Polsce
W dokumencie od MEN po raz szósty opublikowano w ramach Monitora Polskiego listę najpotrzebniejszych zawodów, z uwzględnieniem potrzeb wojewódzkiego i krajowego rynku pracy. W zestawieniu są 34 pozycje, z czego jedna zupełnie nowa.
Lista zawodów przyszłości w Polsce od MEN
Resort edukacji narodowej przedstawia pozycje alfabetycznie. Te prognozy tworzone są z zamysłem, aby wskazać kierunek rozwoju ofert szkolnictwa branżowego. W skali krajowej są to następująco:
Listy dla poszczególnych województw sięgają setki pozycji i pełne znajdziecie na stronie Monitora Polskiego.
Nową pozycją jest "technik elektromobilności", efekt trwającej rewolucji w branży motoryzacyjnej.
"Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa. Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie, stale dostosowując się do potrzeb, jakie bezpośrednio kształtuje rynek oraz społeczeństwo" - czytamy w informacji MEN.
Transformacja branży motoryzacyjnej
Z mapy Polski w bieżącym roku zniknie zakład specjalizujący się w produkcji silników spalinowych FCA Powertrain w Bielsku-Białej oraz dwie fabryki autobusowe, Scanii w Słupsku i Volvo we Wrocławiu.
Zdaniem ekspertów, pracownicy tych zakładów nie będą musieli się martwić utratą pracy na długo.
– Pojawią się nowe zakłady. To na przykład cała dziedzina, którą hasłowo nazwijmy ładowaniem samochodów elektrycznych. Tu będą potrzebne nowe etaty, nowe umiejętności, nowi ludzie – mówi w rozmowie z "DGP" Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.