Polska ma jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Oto Helios

Sebastian Luc-Lepianka
18 maja 2024, 13:38 • 1 minuta czytania
W Polsce zainstalowano nowy superkomputer. Helios jest najpotężniejszą maszyną w naszym kraju, przebijając dotychczasową Athenę. Okazuje się też, że jest jednym z najlepszych w swoim rodzaju na całym świecie.
Polski superkomputer Helios. Fot. AMD EPYC/materiały prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Helios został zainstalowany w tym samym miejscu, co jego poprzedniczka - w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Udostępniony jest dla jednostek naukowych oraz podmiotów gospodarki i administracji publicznej. A już teraz odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.


Jaki jest polski superkomputer Helios?

Maszynę zbudowała firma Hewlett Packard Enterprise (HPE). To superkomputer piątej generacji Cyfronetu, który będzie wykorzystywany do postępów w badaniach naukowych opartych na sztucznej inteligencji i innowacyjnych zastosowaniach komercyjnych. Pomoże także w badaniach chemicznych, medycznych, materiałowych, astronomicznych czy związanych z ochroną środowiska.

Składa się z trzech partycji. Partycja CPU, w której zgrupowane są procesory AMD EPYC, przeznaczona będzie do badań obliczeniowych - Helios posiada ich aż 784 czwartej generacji z 96 rdzeniami. Dla porównania jego poprzedniczka, Athena, miała ich 96 z 64 rdzeniami i drugiej generacji. 

Drugi model zbudowany specjalnie z procesorami graficznymi NVIDIA do obsługi aplikacji AI i badań opartych na sztucznej inteligencji; a trzeci obsługuje interaktywne obciążenia wymagające przetwarzania dużych zbiorów danych. Superkomputer zapewnia teoretyczną maksymalną wydajność na poziomie 35 petaflopów, czyli ponad czterokrotnie szybciej niż poprzedni flagowy system Cyfronetu. 

Helios zapewni także szczytową wydajność sztucznej inteligencji na poziomie 1,8 eksaflopa, umożliwiając badaczom wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji i wprowadzanie innowacji naukowych dzięki niespotykanym dotąd możliwościom obliczeniowym. Znów porównując go z Atheną - ona posiadała wydajność na poziomie 7,7 petaflopów, cały rząd wielkości niżej.

– Superkomputery stały się popularną platformą dla sztucznej inteligencji, która skutecznie wspiera szkolenia modelowe na dużą skalę – powiedziała Trish Damkroger, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. rozwiązań HPC i AI Infrastructure Solutions w HPE. 

Ta moc przeznaczona w szczególności do tradycyjnych badań obliczeniowych, takich jak dynamika płynów, symulacje zderzeń czy symulacje związane z terapią protonową, które m.in. służą do walki z chorobami nowotworowymi.

Jak się okazuje, Helios jest w ścisłej światowej czołówce - 13 maja opublikowano nowe edycje list klasyfikujących najpotężniejsze komputery świata, na których znalazł wysokie miejsca.

– Od 50 lat Cyfronet pomaga w rozwoju polskiej nauki, oferując swoje możliwości obliczeniowe wielu naukowcom i instytucjom, aby mogli uzyskiwać bardziej złożone i dokładne wyniki w krótszym czasie – powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACC Cyfronet AGH.

Polska ma jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie

Uruchomiony niedawno w Polsce system Helios znalazł się na 3 miejscu listy Green500 i na 55 miejscu listy Top500. To oznacza, że zainstalowana w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie maszyna jest m.in. dzięki 4 generacji procesorom AMD EPYC w czołówce światowej pod względem stosunku swojej mocy obliczeniowej do zużywanej energii.

Na pierwszym miejscu w Top500 znajduje się Frontier, który wykorzystuje zarówno procesory AMD EPYC, jak i akceleratory AMD Instinct. Trzyma pozycję już 5 edycji. Podobnie skonfigurowany LUMI pozostaje numerem 1 w Europie i numerem 5 na świecie.

Został skonstruowany na podstawie platformy wykorzystanej przy budowie najpotężniejszych systemów na świecie jak ww. amerykański Frontier czy europejski LUMI, czyli HPE Cray EX4000 z procesorami AMD EPYC.

Wynika to m.in. z innowacyjnego systemu chłodzenia cieczą, który pozwala obniżyć zużycie energii w przypadku maszyn wykorzystywanych do intensywnych obliczeń. Było to koniecznie z powodu… rosnących cen energii w Polsce. Cyfronet potrzebował, aby Helios był bardziej energooszczędny niż jego poprzednie systemy.

Czytaj także: https://innpoland.pl/203576,maszyna-do-przetwarzania-odpadow-produkcyjnych-wywiad-z-tomaszem-klepka