Resort Bodnara chce ułatwić Polakom branie rozwodów. Młodzi popierają zmiany

Marcin Gościński
08 sierpnia 2024, 13:37 • 1 minuta czytania
Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, które mogą wystąpić w życiu człowieka. Tak uważa Kancelaria Rozwodowa Nowy Etap. Prawnicy we współpracy z UCE Research przeprowadzili badania, które dotyczą prawdopodobnych zmian w zakresie procesu rozwodowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwić proces i umożliwić wykonywanie go notariuszom. Na propozycję takiej zmiany pozytywnie zapatrują się młodzi Polacy.
Młodzi Polacy z aprobatą zapatrują się na prostsze procesy rozwodowe PIOTR KAMIONKA/REPORTER/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W Ministerstwie Sprawiedliwości od miesięcy trwają analizy związane z wprowadzeniem możliwości rozwiązywania małżeństw poza sądem. Dotyczyłoby to spraw bez orzekania o winie, rozwodów za porozumieniem stron. Resort zastanawia się nad wdrożeniem dwóch modeli.


Pierwszym formatem miałby być rozwód notarialny, a drugim rozwód w trybie administracyjnym – przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W resorcie sprawiedliwości prowadzone są badania prawno-porównawcze. Całą sprawą zajmuje się natomiast Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego.

Zbadano, czy młodzi Polacy chętnie zapatrują się na łatwiejsze rozwody

Wraz z informacjami przekazanymi przez resort, rozgorzała dyskusja na temat zmian. Przeprowadzono też badania, które wykazały, jak społeczeństwo zapatruje się na propozycję reformy przepisów. Ciekawe wnioski ujawnił raport pt. "Potyczki rozwodowe młodych Polaków".

Informacje przedstawione przez analityków wskazują, że młodzi Polacy w większości popierają propozycję zmian. Z setek przebadanych w wieku od 18 do 35 lat aż 72,7 proc. stwierdziło, że prostsza procedura rozwodów jest dobrą propozycją. Przeciwnych zmianie było 11,3 proc. ankietowanych, a 16 proc. nie ma zdania.

Przewiduję, że odsetek niezdecydowanych osób prawdopodobnie zmniejszy się, gdy pojawi się więcej szczegółów dotyczących zmian i terminu ich wdrożenia. Ludzie często potrzebują pełniejszej informacji, aby móc podjąć świadomą decyzję. Gdy zrozumieją, jak w praktyce będzie funkcjonował rozwód u notariusza, wielu z nich może bardziej przychylnie spojrzeć na to rozwiązanie. Kamil JuraPrawnik i mediator z Kancelarii Rozwodowej Nowy-Etap.pl/ źródło: Business Insider

Badania przeprowadziła platforma analityczno-badawcza UCE Research, a także Kancelaria Rozwodowa Nowy-Etap.pl. Wykonano ją na bazie metody CAWI (Computer Assisted Web Interviev). Zbadano 808 Polaków w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat.

Nowe przepisy regulujące rozwody mogą być bardzo korzystne

Na temat nowelizacji przepisów szeroko wypowiedział się jeden ze współautorów raportu – Kamil Jura. Prawnik i mediator z Kancelarii Rozwodowej Nowy-Etap.pl stwierdził, że z jego "doświadczenia wynika, że propozycja rozwodów u notariusza może być bardzo korzystna, zwłaszcza w sprawach bez orzekania o winie i bez sporów".

Dodatkowo osoby w wieku 18-35 lat mogą mieć mniej skomplikowane sytuacje majątkowe i rodzinne, co czyni rozwód u notariusza bardziej atrakcyjnym. Starsze stażem małżeńskim osoby często mają bardziej złożone zobowiązania, takie jak wspólne dzieci, kredyty czy majątki. To może skłaniać je do wybierania tradycyjnych procedur rozwodowych, które oferują bardziej szczegółowe rozwiązania w takich sprawach.Kamil JuraPrawnik i mediator z Kancelarii Rozwodowej Nowy-Etap.pl / źródło: Business Insider

Prawnik podkreślił, że młodsze osoby – właśnie z przedziału wiekowego od 18 do 35 lat – chcą najczęściej szybko i bezproblemowo załatwić sprawy tego rodzaju. Ekspert stwierdził, że rozwód notarialny usprawniłby procedury. Zalecił również, że przed wizytą u notariusza, "byli partnerzy powinni wcześniej ustalić jego warunki i szczegóły u mediatora".

Mediacja rozwodowa może stać się ważnym elementem procesu

Na nowych zasadach mogłoby skorzystać społeczeństwo. Proces rozwodowy byłby mniejszym obciążeniem psychicznym. Ważnym elementem miałaby być mediacja rozwodowa, której podstawowymi zasadami są: dobrowolność, bezstronność i poufność.

W trakcie mediacji małżonkowie mogliby ustalić w bezpiecznych warunkach zasady rozstania. Później procedura przeprowadzana u notariusza, czyli faktyczne dokonanie rozwodu, byłaby mniej stresująca, a także szybsza i tańsza.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207815,ta-grupa-kierowcow-unika-mandatow-moga-zle-parkowac-i-nikt-im-nic-nie-robi