CBA wkroczyło do zarządu dróg w Koszalinie. Urzędnicy mieli doprowadzić do zmowy przetargowej
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zebrali oraz zabezpieczyli dokumentację w urzędach gminnych. Ich działania objęły urzędy w Ustce, Pabianicach oraz Sławnie. W kręgu zainteresowania CBA są pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.
Centralne Biuro Antykorupcyjne z oddziału w Szczecinie prowadzi szeroko zakrojone śledztwo. Dotyczy możliwego przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby, które pełniły funkcje publiczne od 2015 do 2022 roku.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zajmuje się wielowątkowym śledztwem
Sprawa, którą prowadzi CBA ze Szczecina, jest wielowątkowa. Oprócz przyjmowania korzyści majątkowych przez urzędników obejmuje także naruszenie zasad udzielania zamówień publicznych, a także faktur VAT poświadczających nieprawdę.
Z ustaleń postępowania przygotowawczego można było się dowiedzieć m.in., że wybrani uczestnicy przetargów mieli większe szanse na sukces w pozyskiwaniu umów o realizację zleceń. Centralne Biuro Antykorupcyjne ustaliło, że miało miejsce uzgadnianie treści specyfikacji warunków zamówienia na sprzęt i oprogramowanie informatyczne.
Na czym polegały nieprawidłowości, których mieli dopuścić się urzędnicy?
Za sprawą wcześniejszych ustaleń, określone podmioty miały przewagę nad konkurencją. Były w stanie przewidzieć, co powinny zawierać najkorzystniejsze oferty. Funkcjonariusze delegatury CBA przeprowadzili pierwsze zatrzymania w tej sprawie dwa miesiące temu.
We wtorek 25 czerwca zatrzymano trzech urzędników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a także przedsiębiorcę z Kołobrzegu. Następnie w czwartek 22 sierpnia CBA zabezpieczyła dokumentację dotyczącą przetargów na sprzęt informatyczny i zatrzymała urzędniczkę z Urzędu Miejskiego w Pabianicach.
CBA wkroczyło do miejsc zamieszkania urzędników
Natomiast w środę 29 sierpnia funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie i Gdańsku dokonali przeszukania w dwóch siedzibach. Ich uwaga skupiła się na:
- Urzędzie Gminy Sławno,
- Urzędzie Gminy Ustka.
Przeprowadzono też działania w miejscach zamieszkania urzędników zatrudnionych we wspomnianych jednostkach. Efektem było zabezpieczenie obszernej dokumentacji, która dotyczyła zamówień publicznych – również przetargów, które prowadziły urzędy gminne w Ustce i Sławnie.