To będzie "polska dolina krzemowa". Rząd odkręci kurek pieniędzy na inwestycję Intela

Marcin Gościński
13 września 2024, 16:52 • 1 minuta czytania
Polska wesprze inwestycję Intela na Dolnym Śląsku. Niedaleko Wrocławia może powstać prawdziwa "polska dolina krzemowa". Żeby projekt został zrealizowany, nasz rząd przeznaczy na ten cel miliardy złotych.
Polski rząd przeznaczy miliardy złotych na dofinansowanie inwestycji Intela Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Na piątkowym briefingu minister cyfryzacji przekazał, że Komisja Europejska dała zielone światło w sprawie inwestycji Intela w Polsce. O planach giganta technologicznego w kontekście naszego kraju mówiono już od 2023 roku. Istniały jednak pewne problemy.


Okazało się, że poprzedni rząd nie przesłał wniosku o zgodę na przekazanie Intelowi pomocy publicznej. Koalicjanci zadziałali sprawniej i wynieśli postępowanie w sprawie finalizacji projektu na kolejny etap.

Na jakim etapie znajduje się inwestycja Intela w Polsce?

W czerwcu 2023 roku pojawiła się informacja na temat tego, że Intel chce zbudować w Miękini pod Wrocławiem Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Na szefa inwestycji został wybrany Greg Anderson, pracujący w firmie od ponad 20 lat.

Inwestycja Intela ma kosztować 4,6 mld dolarów, czyli 18,4 mld złotych. Wraz z pierwszymi dniami sierpnia przekazano Budimexowi S.A. plac pod budowę i zwieziono pierwsze maszyny niezbędne do wykonania prac przygotowawczych.

Pierwsze zadania dotyczą wyrównania terenu o powierzchni ok. 50 ha, a także budowy zbiornika, który spełni funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych stawianych na przylegających terenach. Zakończenie niwelacji terenu zaplanowano na IV kwartał 2024 roku.

Co Intel będzie produkował w fabrykach obok Wrocławia?

Fabryka w Miękini obok Wrocławia będzie częścią kompleksowego łańcucha dostaw w segmencie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. W jego skład, oprócz polskiej inwestycji, wejdzie zakład produkcji tzw. wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii, a także drugi, tego samego typu w Magdeburgu w Niemczech.

Liczymy, że podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku. Wówczas będzie możliwe rozpoczęcie budowy zakładu. Będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce od wielu lat. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że dotyczy ona półprzewodników, jednego z kluczowych produktów, napędzającego gospodarkę przyszłości. Dariusz Standerski Wiceminister cyfryzacji/ źródło: www.gov.pl

Na początku sierpnia portal wroclaw.pl podawał, że w miejscu, w którym planowane jest przeprowadzenie inwestycji Intela, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie tworzyć Park Przemysłowy Miękinia-Środa Śląska. Dlatego komentarze o tym, że Dolny Śląsk staje się "polską doliną krzemową" są coraz bardziej uzasadnione.

Ile pieniędzy Polska przekaże na wsparcie inwestycji Intela?

Komisja Europejska przekazała informację polskiemu rządowi, że zgadza się na notyfikację pomocy publicznej dla firmy Intel. Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji wyjaśnił, że "to ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy i o który zabiegaliśmy w Brukseli".

W ramach pomocy publicznej Polska przekaże na inwestycję Intela ponad 7,4 mld złotych. Wypłata środków będzie trwać w latach od 2024 do 2026 roku. Minister cyfryzacji podkreślił, że "sama inwestycja fabryki półprzewodników warta jest ponad 25 mld zł".

Czytaj także: https://innpoland.pl/208466,inpost-uderza-w-firmy-zza-granicy-zarabiaja-w-polsce-duze-pieniadze-a-odprowadzaja-niskie-podatki