Instagram z ograniczeniami dla nastolatków. Blokady mogą pojawić się w innych aplikacjach Mety
Potężny wpływ mediów społecznościowych na życie nastolatków, a także zagrożenia związane z funkcjonowaniem w sieci w młodym wieku sprawiły, że Meta Platforms wprowadza zmiany na Instagramie.
Gigant technologiczny otwiera nową kartę w historii swojej działalności. Właśnie wprowadził nowe regulacje, które odczują nieletni użytkownicy serwisu. Są na tyle szczelne, że trudno będzie je oszukać.
Jakie ograniczenia wprowadzono na kontach dla nastolatków?
Meta Platforms stworzyło nowy typ konta dla nastolatków z myślą o ich bezpieczeństwie. Zastosowane zostaną w nich blokady ograniczające grono osób, które będą mogły nawiązać kontakt z tą grupą użytkowników.
Filtrowane będą też treści udostępniane nastoletnim posiadaczom kont. Meta Platforms uwzględnia możliwość zniesienia tego ograniczenia, jeśli młodzież przedstawi zgodę rodzica. Ma to dotyczyć zmiany parametrów któregokolwiek z nowych ustawień.
Meta nie da się oszukać nastolatkom w sprawie wieku
Meta Platforms testuje nowe sposoby weryfikacji wieku. Pierwszym jest selfie, przesyłane firmie Yoti, operującej technologią, która ocenia liczbę lat na podstawie rysów twarzy. Po 30 dniach zdjęcie ma być usuwane z baz Meta i Yoti.
Drugi sposób to poręczenie społeczne. Opcja umożliwia poproszenie znajomych o potwierdzenie wieku użytkownika. Poręczycielem może być wyłącznie osoba dorosła. Nie ma ona także możliwości poręczania za nikogo innego w tym samym czasie.
Korzystający z Instagrama może poprosić o poręczenie trzy osoby. Następnie otrzymają one prośbę potwierdzenia jego wieku. Na udzielenie odpowiedzi mają mieć trzy dni.
To koniec nieustannego "scrollowania" przez młodzież
Regulacje na Instagramie dotyczą także treści. Te kontrowersyjne zostaną ograniczone. Nastolatkowie nie będą widzieć w na kartach "eksploruj" i "rolki" nagrań, które przedstawiają m.in. walczących ludzi, czy promowanie zabiegów kosmetycznych.
Meta Platforms wprowadza także system powiadomień. Będzie przypominać użytkownikom – po 60 minutach korzystania z aplikacji – o konieczności zrobienia sobie przerwy i opuszczenia Instagrama.
Konta nastoletnich użytkowników będą wchodziły w tryb uśpienia. Włączy się w godzinach pomiędzy 22.00 a 7.00. Zostaną wyciszone powiadomienia na noc. Natomiast na wiadomości prywatne, mają być wysyłane automatyczne odpowiedzi.
Meta Platforms zablokuje hejt w sieci
Na Instagramie dla nastolatków zostaną także zastosowane ograniczenia interakcji. O młodych użytkownikach będą mogły wspominać wyłącznie te osoby, które je obserwują.
Meta włączy też automatycznie najbardziej restrykcyjną wersję funkcji zapobiegania nękaniu. Dzięki temu zarówno z komentarzy nastolatków, jak i próśb o zgodę na otrzymywanie wiadomości zostaną odfiltrowane obraźliwe słowa i frazy.
Rodzice uzyskają kontrolę nad kontami nastolatków
Meta Platforms udostępni rodzicom autorską funkcję nadzoru. Dzięki temu opiekunowie będą mieli możliwość wglądu w skrzynkę wiadomości swoich dzieci, a także tematów, które interesują nastolatka.
Oprócz tego Meta Platforms udostępniła rodzicom opcję ustalenia całkowitego dziennego limitu czasu korzystania z Instagrama przez dzieci. Obejmuje to także wyznaczenia konkretnego przedziału godzinowego.
Ograniczenia są już wprowadzane na świecie
Na oficjalnej stronie Instagram.com pojawił się komunikat. Informuje, że zmiany zaczęły być wdrażane już od wtorku 17 września. Dotyczą rejestrowania nowych kont na platformie.
Natomiast nieletni użytkownicy, którzy już mają profile, zostaną powiadomieni o zmianach, a obejmowanie ich kont regulacjami rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
Meta planuje blokady w kolejnych aplikacjach
Meta Platforms ma w planach, aby w trakcie 60 dni przypisać do nowych kont młodzież z USA, Wlk. Brytanii, Kanady, a także Australii. W Unii Europejskiej, czyli także i w Polsce, regulacje zaczną być wprowadzane po koniec 2024 roku.
Gigant technologiczny zapowiedział, że ograniczenia pojawią się wkrótce na kontach nastolatków również na innych platformach. Pod kontrolą Meta znajdują się tak znane aplikacje, jak Facebook, Messenger, czy WhatsApp.
Czytaj także: https://innpoland.pl/208514,intel-zawiesza-budowe-fabryki-chipow-w-polsce-przyczyna-problemy-finansowe