Funkcjonariusze złapali bezwzględnych cyberprzestępców. Żerowali na powodzi
Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska zatrzymali dwie osoby, które w bezwzględny sposób wykorzystywały sytuację powodziową w południowej Polsce.
Oszuści wyłudzali dane do logowania na portalach społecznościowych. Zgodnie z informacjami, które przekazała policja, zatrzymani opracowali specjalną infrastrukturę informatyczną.
Jak cyberprzestępcy oszukiwali poszkodowanych?
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska wykryli, że mężczyźni zamieszczali w sieci fałszywe informacje, które dotyczyły zjawisk związanych bezpośrednio z powodzią.
Posty umieszczane w internecie przez oszustów odnosiły się m.in. do skutków powodzi, a także zmyślonych incydentów, które były efektem zgubnego działania żywiołu. Wiadomościom towarzyszyły pliki filmowe.
Oszuści wymuszali udostępnianie danych do logowania
Cyberprzestępcy najpierw szerzyli dezinformację, żerując na emocjach użytkowników, a później próbowali złapać ich w pułapkę. Polegała na tym, że aby zapoznać się z treścią udostępnionych plików, konieczne było stworzenie własnego profilu.
Oszuści tworzyli przy tym linki, których kliknięcie powodowało przejęcie danych do logowania. Zgodnie z informacjami, które przekazało rmf24.pl funkcjonariusze Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska ustalili, że w internecie pojawiło się przynajmniej 7 takich informacji.
Policja podkreśliła, że taka specyfika działań, dawała podejrzanym wiele możliwości w kontekście skalowania procederu. Wśród wymienionych, potencjalnych przestępstw wskazywano m.in. wyłudzenia metodą na BLIK.
Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zapowiada dalsze działania
Policja wciąż bada, jak duża jest skala wyłudzeń danych. W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn. Są to obywatele Polski i namierzono ich na terenie województwa śląskiego.
Funkcjonariusze Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska aktualnie prowadzą przesłuchania, a także przeszukują miejsca, w których działali zatrzymani. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, a także nośniki danych.