Unia rozdaje środki na superkomputery. A Polski na to nie stać

Sebastian Luc-Lepianka
14 października 2024, 13:17 • 1 minuta czytania
Powstał program dopłat w Unii Europejskiej na budowę superkomputerów do rozwoju sztucznej inteligencji. Kraje Wspólnoty mogą otrzymać po 200 mln euro, ale drugie tyle trzeba dopłacić. Polska nie ma na to miejsca w budżecie.
Polska nie ma budżetu na udział w unijnym programie na rozwój superkomputerów. Fot. Jan Graczuński/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Komisja Europejska wystartowała z programem Fabryki AI, w ramach którego chce nadrobić zacofanie technologiczne – w tym momencie Europa plasuje się za USA i Chinami. Niestety, by otrzymać olbrzymie kwoty, zainteresowany kraj musi wyłożyć również pieniądze z własnego budżetu. Jesteśmy na to za biedni.


Nie będzie dopłat na superkomputery w Polsce?

Sytuację opisuje "Gazeta Wyborcza| w poniedziałkowym wydaniu – na rozwój istniejących już superkomputerów Komisja Europejska przeznacza po 15 mln euro, a na budowę nowych można dostać do 200 mln euro. Można też mniej, ale to również nie mieści się w budżecie naszego kraju.

Cytowany przez dziennik Marek Magryś z AGH, odpowiedzialny za budowę Heliosa, najszybszego komputera w Polsce, wskazuje przede wszystkim na brak jakiejkolwiek strategii ze strony naszego rządu. 

– Martwić się należy o brak strategii rozwoju AI. Unijne projekty nie biorą się z powietrza, ustalają je kraje na podstawie już zaplanowanych działań – mówi dla "GW" Magryś.

200 milionów euro, czyli ok. 858 mln złotych, starczyłoby na budowę w Polsce centrum obliczeniowego do rozwijania technologii sztucznej inteligencji. Gazeta wskazuje, że nie ma na ten cel przeznaczonych wydatków w budżecie na bieżący ani na kolejny rok.

Unia chce zasypać przepaść technologiczną

Od kilku lat Unia próbuje poprawić swoją pozycję w wyścigu technologicznym. W ubiegłym roku razem ze Wspólnym Przedsięwzięciem w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali zobowiązano się do otwarcia i rozszerzenia zasobów obliczeń superkomputerowych dla europejskich start-upów z sektora sztucznej inteligencji. 

10 września EuroHPC Joint Undertaking uruchomiło 2 nabory – Calls for expression of interest – na ustanowienie Fabryk AI:

Dla obu możliwe jest opcjonalna dotacja na opracowanie zaawansowanej eksperymentalnej platformy superkomputerowej zoptymalizowanej pod kątem AI.

Nabory wniosków będą otwarte do końca 2025 roku, z turami co trzy miesiące, przy czym pierwszy termin składania wniosków przypada na 4 listopada 2024 r.

Dostępne środki na zakładanie i działanie fabryk AI oraz na opracowanie i wdrażanie platform superkomputerowych zoptymalizowanych pod kątem AI wynoszą 180 mln euro (maks. 15 mln euro na jedną fabrykę) i pochodzą z budżetu Horyzont Europa. Z kolei środki na nabycie nowych lub ulepszenie istniejących superkomputerów pod kątem AI zaplanowano w wysokości do 800 mln euro (maks. 200 mln euro na nowy lub ulepszany superkomputer) w latach 2024-2025 i pochodzą one z programu Cyfrowa Europa. Wkład finansowy Unii we wszystkie wymienione działania nie może przekroczyć 50 proc. ich wartości.

Pierwsze Fabryki AI powinny rozpocząć swoją działalność już w 2025 r.

Czym są superkomputery?

To wysokowydajne systemy obliczeniowe. Ich moc pozwala na rozpracowywanie wymagających zagadnień naukowych, w tym omawianego tutaj rozwoju AI. W Polsce zajmuje się tym m.in. Helios, znajdujący się w światowej czołówce takich maszyn.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206231,polska-ma-nowy-superkomputer-jak-potezny-jest-superkomputer-helios