Sztabki złota i luksusowe samochody. Tak wyglądał majątek Baszara al-Assada
Assadowie rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Ciągłość ich dyktatury, po kilkunastoletniej wojnie domowej, została przerwana przez rebeliantów Gdy oddziały dotarły do Damaszku prezydent Bashar al-Assad abdykował i uciekł z kraju.
Kilka pokoleń rządów rodziny Assadów pozwoliły im zebrać niemałą fortunę. Rozmiar ich majątku jest dodatkowo szokujący, zważywszy na sytuację w państwie, gdzie aż 27 proc. mieszkańców żyje w ubóstwie.
Czytaj także: https://innpoland.pl/209372,wybory-w-usa-wygrali-miliarderzy-ich-wplyw-na-polityke-bedzie-tylko-roslJak bogaty jest Baszar al-Assad?
Jak podaje saudyjski portal Elav, powołując się na źródła w brytyjskim MI6, na fortunę całej rodziny Assadów składa się przynajmniej 16 mld dol., 5 miliardów euro i 200 ton złota. Dla porównania jest to suma równowarta 7 lat budżetu Syrii.
Osobisty majątek Baszara jest wyceniany na ok. 1,5 mld dol. Przejął on władze w kraju w 2000 roku, zaraz po śmierci swojego ojca, Hafiza. Okres jego panowania zakończył się w ostatni weekend, kiedy uciekł przed oddziałami opozycjonistów do – prawdopodobnie – Rosji. Tam rodzina Baszara też może pochwalić się całym portfolio luksusowych apartamentów.
Po ucieczce Assadów opozycjoniści dostali się do ich posiadłości.
W jednej z nich odkryto rozbudowany system podziemnych kanałów i pomieszczeń, w których przechowywane były drogocenne przedmioty i luksusowe samochody.
Luksus, który kontrastuje z głodem
Według raportu przedstawionego przez amerykański Departament Stanu rodzina Assadów utrzymywała "patronat nad największymi podmiotami syryjskiej gospodarki, wykorzystując ich firmy do prania pieniędzy i przekazywania funduszy reżimowi. Ich sieci przenikają wszystkie sektory gospodarki Syrii".
Czytaj także: https://innpoland.pl/209753,miliarderzy-z-branzy-tech-chca-zyc-wiecznie-niewazne-w-jakiej-formieGdy Assadowie żyli w coraz większym luksusie opartym na nielegalnych, ale i okrutnych działań dyktatorskich, ich poddani głodowali. Przynajmniej połowa obywatelek i obywateli Syrii nie ma dostępu do wystarczających ilości jedzenia.
W trakcie rządów Baszara al-Assada kraj stał się również epicentrum gigantycznego kryzysu migracyjnego.
Od czasu wojny domowej 2011 roku, ponad połowa obywateli i obywatelek została zmuszona do opuszczenia swoich domów.