Światełko do nieba, a serduszko w kosmos. Możecie je wylicytować

Sebastian Luc-Lepianka
31 grudnia 2024, 11:07 • 1 minuta czytania
Marzyliście o tym, aby wysłać coś poza Ziemię? Będziecie mieć okazję na 33. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytację trafi wyjątkowe Złote Serduszko, które zostanie zabrane na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Złote Serduszko trafi na ISS, a potem w ręce szczęśliwego zwycięzcy licytacji. Fot. Adam Burakowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dr Sławosz Uznańki w 2025 roku, w ramach polskiej misji IGNIS, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Z tej okazji WOŚP nawiązuje wyjątkową współpracę i astronauta zabierze ze sobą Złote Serduszko, symbol organizacji. Uroczyście przekazał mu je Jurek Owsiak, a każdy ma szanse zdobyć je na licytacji.


Gwiezdne serduszko WOŚP

Jak co roku, na Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców nagrodami są Złote Serduszka. Te z numerem 1 (nazywane "gwiezdnym") będzie wyjątkowe, a zwycięzca licytacji otrzyma je dopiero, jak serduszko ukończy swoją kosmiczną przygodę i powróci z dr Sławoszem Uznańskim z ISS. Będzie stanowiło wyjątkową pamiątkę po drugim Polaku w kosmosie.

Do przekazania tego drobnego (4,5 gram) bagażu podręcznego doszło 30 grudnia, przy udziale ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka. Szef resortu wyraził nadzieję, że "gwiezdne serduszko" uzyska rekordową wartość.

Z perspektywy kosmosu jesteśmy jedną cywilizacją żyjącą na kosmicznej skale. Podróż kosmiczna pozwala przewartościować to, co jest w życiu najważniejsze: miłość, solidarność, wspólnota, pomoc drugiemu człowiekowi. Dla mnie WOŚP od wielu lat przypomina nam, Polakom, o tym, co ważne. Jestem poruszony tym, że WOŚP zaufał mi, żebym miał Złote Serduszko w kosmosie, w moim bagażu podręcznym, podczas polskiej misji IGNIS ​dr Sławosz Uznańskiastronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, drugi Polak w kosmosie

Co to jest misja IGNIS?

Oficjalna nazwa polskiej misji kosmicznej przy współpracy z Europejską Agencja Kosmiczną (ESA) została ogłoszona na początku grudnia – IGNIS. Wybór ma symbolizować iskrę innowacji i zaangażowanie Polski w eksplorację kosmosu.

Polska misja to przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności. Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencji. Jest to wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego na budowanie unikalnych kompetencji i przyspieszenie komercjalizacji technologii kosmicznych.Krzysztof PaszykMinister Rozwoju i Technologi

Docelowo w pierwszej połowie przyszłego roku, przez dwa tygodnie dr Sławosz Uznański na ISS zajmie się trzynastoma eksperymentami z wykorzystaniem technologii polskich firm i instytucji naukowych w warunkach mikrograwitacji.

Będzie stanowiła część misji Axiom 4, która umocni partnerstwo w dziedzinie komercyjnych lotów kosmicznych.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207791,kim-jest-slawosz-uznanski-drugi-polak-poleci-w-kosmos-na-iss