Światełko do nieba, a serduszko w kosmos. Możecie je wylicytować
Dr Sławosz Uznańki w 2025 roku, w ramach polskiej misji IGNIS, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Z tej okazji WOŚP nawiązuje wyjątkową współpracę i astronauta zabierze ze sobą Złote Serduszko, symbol organizacji. Uroczyście przekazał mu je Jurek Owsiak, a każdy ma szanse zdobyć je na licytacji.
Gwiezdne serduszko WOŚP
Jak co roku, na Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców nagrodami są Złote Serduszka. Te z numerem 1 (nazywane "gwiezdnym") będzie wyjątkowe, a zwycięzca licytacji otrzyma je dopiero, jak serduszko ukończy swoją kosmiczną przygodę i powróci z dr Sławoszem Uznańskim z ISS. Będzie stanowiło wyjątkową pamiątkę po drugim Polaku w kosmosie.
Do przekazania tego drobnego (4,5 gram) bagażu podręcznego doszło 30 grudnia, przy udziale ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka. Szef resortu wyraził nadzieję, że "gwiezdne serduszko" uzyska rekordową wartość.
Z perspektywy kosmosu jesteśmy jedną cywilizacją żyjącą na kosmicznej skale. Podróż kosmiczna pozwala przewartościować to, co jest w życiu najważniejsze: miłość, solidarność, wspólnota, pomoc drugiemu człowiekowi. Dla mnie WOŚP od wielu lat przypomina nam, Polakom, o tym, co ważne. Jestem poruszony tym, że WOŚP zaufał mi, żebym miał Złote Serduszko w kosmosie, w moim bagażu podręcznym, podczas polskiej misji IGNIS
Co to jest misja IGNIS?
Oficjalna nazwa polskiej misji kosmicznej przy współpracy z Europejską Agencja Kosmiczną (ESA) została ogłoszona na początku grudnia – IGNIS. Wybór ma symbolizować iskrę innowacji i zaangażowanie Polski w eksplorację kosmosu.
Polska misja to przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności. Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencji. Jest to wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego na budowanie unikalnych kompetencji i przyspieszenie komercjalizacji technologii kosmicznych.
Docelowo w pierwszej połowie przyszłego roku, przez dwa tygodnie dr Sławosz Uznański na ISS zajmie się trzynastoma eksperymentami z wykorzystaniem technologii polskich firm i instytucji naukowych w warunkach mikrograwitacji.
Będzie stanowiła część misji Axiom 4, która umocni partnerstwo w dziedzinie komercyjnych lotów kosmicznych.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207791,kim-jest-slawosz-uznanski-drugi-polak-poleci-w-kosmos-na-iss