3,2 miliarda euro to łączny budżet programu Instrument dla MŚP (w ramach Horyzontu 2020) i jeden z lepszych powodów, żeby złożyć wniosek o dotację na innowację. Dodatkową zachętą jest to, że dofinansowanie z Instrumentu jest bezzwrotne.
O dotację z Instrumentu może ubiegać się mała lub średnia firma z innowacyjnym pomysłem z każdego kraju Unii Europejskiej i wybranych krajów stowarzyszonych. Nie ma wyznaczonych limitów na to, ile budżetu zostanie przeznaczone na dany kraj. To ile grantów trafi do każdego kraju zależy wyłącznie od przedsiębiorczości lokalnych firm. Dofinansowanie otrzymują najbardziej innowacyjne i najlepiej przygotowane projekty.
Budżet jest rozdzielany w dwóch fazach – w zależności od stanu zaawansowania prac nad pomysłem.
Faza 1 jest przeznaczona dla projektów, które osiągnęły TRL 6, ale potrzebują oceny potencjału biznesowego (analizę pod kątem ekonomicznym i technicznym). Dofinansowanie na tym etapie wypłacane jest jako ryczałt w kwocie 50 tys euro.
Faza 2 dedykowana jest projektom, które mają już za sobą pozytywne wyniki studium wykonalności ale potrzebują środków na zadania demonstracyjne, testowanie, prototypowanie i akcje pilotażowe przed wprowadzeniem rozwiązania na rynek. W tej fazie można pozyskać do 2,5 mln euro, a w temacie Zdrowie nawet do 5 mln euro.
Jeśli projekt otrzyma dotację, jest to zawsze 50 tys euro w Fazie 1, a w Fazie 2 kwota o jaką firma aplikowała. Nie ma możliwości otrzymania część kwoty, jest to gra o wszystko albo nic.
Do szczegółowego omówienia faz wrócimy w kolejnych postach.
Tematy
Analizując tematy i ilość budżetu na każdy z nich, można sporo powiedzieć o priorytetach Komisji Europejskiej w zakresie rozwoju innowacji. Tematy i kwoty są ustalane każdorazowo na 2 lata. W 2015 roku Komisja założyła, że przeznaczy około 257 mln euro na poniższe tematy:
Kwoty są orientacyjne i mogą ulec zmianie w ciągu roku.