O autorze
Partner w Deloitte, kieruje zespołami Innovation Consulting oraz R&D and Governement Incentives w Polsce, członek Zarządu AmCham w Polsce. Ekspert w dziedzinie zarządzania procesami B+R oraz strategii innowacyjności, z 17 letnim doświadczeniem doradczym w Polsce i Europie Środkowej. Specjalista w dziedzinie zarządzania programami pomocowymi dla przedsiębiorstw, umacniającymi konkurencyjność (fundusze UE). Wspiera firmy w optymalizacji kosztów realizacji projektów badawczo rozwojowych poprzez wykorzystanie zachęt podatkowych i dotacji (w tym z UE). Jest aktywnym uczestnikiem debaty na temat zmiany systemu zachęt podatkowych wspierających działalność B+R w Polsce

Czy jednorożce muszą wyginąć?

Czy mówi Wam coś nazwa firmy GitHub? Nie? To firma, która powstała zaledwie siedem lat temu, a dziś znajduje się na szczycie rankingu organizacji przyszłości, które rozwijają się w przywoływanym tu przeze mnie tempie wykładniczym, korzystając z możliwości jakie dają nowe technologie i otwarte innowacje. Według autorów rankingu, organizacje wykładnicze (exponential organizations – ExOs) są lepiej przystosowane do wymagań dzisiejszego świata i konsumentów. Jako przykład podają, że w firmach takich jak Johnson & Johnson czy Procter & Gamble czas transformacji pomysłu w produkt na półce Walmartu trwa około 300 dni. Na internetowej platformie Quirky ten sam proces można zamknąć w zaledwie 29 dni!


Na stronie Top Exponential Organizations została właśnie opublikowana lista 100 firm, które można określić tym mianem. To firmy, które spełniają warunki określone w sygnowanej Singularity University książce autorstwa Salima Ismaila – dziesięć razy szybsze, lepsze i tańsze niż inne podobne organizacje. Na liście znajdują się tak znane marki jak Google, Facebook, Amazon czy Kickstarter, ale także te, o których wiemy nieco mniej jak np. Soylent, Tongal czy YikYak, a których wartość wzrosła znacząco od momentu ich powstania kilka lat temu. Na liście jest także Slack, o którym z ciekawością po raz pierwszy przeczytałam na InnPoland właśnie.

Wśród umieszczonych w rankingu organizacji znajduje się aż 35 „jednorożców”, czyli firm, które w szybkim tempie uzyskały wycenę co najmniej miliarda dolarów. Jak obrazuje to poniższy wykres, czas potrzebny by to osiągnąć drastycznie zmalał w ostatnim czasie.


"Jednorożce" często budzą kontrowersje i wątpliwości co do ich długoterminowej przyszłości. Pojawiają się opinie, że wartość wielu technologicznych spółek na listach takich jak ta jest znacznie przeszacowana, co może grozić wielkim upadkiem, a może nawet powtórzeniem bańki internetowej sprzed kilkunastu lat. „Spora liczba tak zwanych jednorożców - nowych, bardzo dynamicznych firm technologicznych wartych miliard dolarów lub więcej - upadnie w najbliższych miesiącach” powiedział w rozmowie z "Timesem" sir Michael Moritz, prezes spółki inwestycyjnej Sequoia Capital (za Polska The Times). Mimo tych kontrowersji (których wielu ekspertów nie podziela) warto poznać sekrety firm, które jeszcze 2-3 lata temu były niewielkimi start-upami, bo część wskazówek zawartych w książce może być przydatna dla wszystkich. W ciągu ostatnich lat, wiele firm nauczyło się skalować technologie i wiedzą jak docierać do milionów użytkowników. Ale jak skalować organizacje? Dużo ciekawej wiedzy w tej książce - warto zobaczyć co z niej można przenieść do naszych organizacji.


P.S.
Czy wiecie, że w ciągu najbliższych 10 lat 40% firm z listy S&P500 nie będzie istnieć?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy