O autorze
Partner w Deloitte, kieruje zespołami Innovation Consulting oraz R&D and Governement Incentives w Polsce, członek Zarządu AmCham w Polsce. Ekspert w dziedzinie zarządzania procesami B+R oraz strategii innowacyjności, z 17 letnim doświadczeniem doradczym w Polsce i Europie Środkowej. Specjalista w dziedzinie zarządzania programami pomocowymi dla przedsiębiorstw, umacniającymi konkurencyjność (fundusze UE). Wspiera firmy w optymalizacji kosztów realizacji projektów badawczo rozwojowych poprzez wykorzystanie zachęt podatkowych i dotacji (w tym z UE). Jest aktywnym uczestnikiem debaty na temat zmiany systemu zachęt podatkowych wspierających działalność B+R w Polsce

Czy jednorożce muszą wyginąć?

Czy mówi Wam coś nazwa firmy GitHub? Nie? To firma, która powstała zaledwie siedem lat temu, a dziś znajduje się na szczycie rankingu organizacji przyszłości, które rozwijają się w przywoływanym tu przeze mnie tempie wykładniczym, korzystając z możliwości jakie dają nowe technologie i otwarte innowacje. Według autorów rankingu, organizacje wykładnicze (exponential organizations – ExOs) są lepiej przystosowane do wymagań dzisiejszego świata i konsumentów. Jako przykład podają, że w firmach takich jak Johnson & Johnson czy Procter & Gamble czas transformacji pomysłu w produkt na półce Walmartu trwa około 300 dni. Na internetowej platformie Quirky ten sam proces można zamknąć w zaledwie 29 dni!


Na stronie Top Exponential Organizations została właśnie opublikowana lista 100 firm, które można określić tym mianem. To firmy, które spełniają warunki określone w sygnowanej Singularity University książce autorstwa Salima Ismaila – dziesięć razy szybsze, lepsze i tańsze niż inne podobne organizacje. Na liście znajdują się tak znane marki jak Google, Facebook, Amazon czy Kickstarter, ale także te, o których wiemy nieco mniej jak np. Soylent, Tongal czy YikYak, a których wartość wzrosła znacząco od momentu ich powstania kilka lat temu. Na liście jest także Slack, o którym z ciekawością po raz pierwszy przeczytałam na InnPoland właśnie.

Wśród umieszczonych w rankingu organizacji znajduje się aż 35 „jednorożców”, czyli firm, które w szybkim tempie uzyskały wycenę co najmniej miliarda dolarów. Jak obrazuje to poniższy wykres, czas potrzebny by to osiągnąć drastycznie zmalał w ostatnim czasie.


"Jednorożce" często budzą kontrowersje i wątpliwości co do ich długoterminowej przyszłości. Pojawiają się opinie, że wartość wielu technologicznych spółek na listach takich jak ta jest znacznie przeszacowana, co może grozić wielkim upadkiem, a może nawet powtórzeniem bańki internetowej sprzed kilkunastu lat. „Spora liczba tak zwanych jednorożców - nowych, bardzo dynamicznych firm technologicznych wartych miliard dolarów lub więcej - upadnie w najbliższych miesiącach” powiedział w rozmowie z "Timesem" sir Michael Moritz, prezes spółki inwestycyjnej Sequoia Capital (za Polska The Times). Mimo tych kontrowersji (których wielu ekspertów nie podziela) warto poznać sekrety firm, które jeszcze 2-3 lata temu były niewielkimi start-upami, bo część wskazówek zawartych w książce może być przydatna dla wszystkich. W ciągu ostatnich lat, wiele firm nauczyło się skalować technologie i wiedzą jak docierać do milionów użytkowników. Ale jak skalować organizacje? Dużo ciekawej wiedzy w tej książce - warto zobaczyć co z niej można przenieść do naszych organizacji.


P.S.
Czy wiecie, że w ciągu najbliższych 10 lat 40% firm z listy S&P500 nie będzie istnieć?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.