OrcoArendi, w którą zainwestował Sołowow, ma spore szanse uratować miliony ludzi od astmy. Dzięki innowacyjnemu lekowi

Firma OrcoArendi, w którą niedawno zainwestował 12 mln zł Michał Sołowow, może swoim innowacyjnym lekiem podbić świat
Firma OrcoArendi, w którą niedawno zainwestował 12 mln zł Michał Sołowow, może swoim innowacyjnym lekiem podbić świat Fot. 123rf.com
Polacy z OrcoArendi mają szansę na wynalezienie niesterydowego, a więc niemającego efektów ubocznych, leku przeciw astmie. To szansa na lepsze życie 4 mln Polaków i 300 mln ludzi na całym świecie.

Niedawno 12 mln złotych zainwestował w tę firmę jeden z najbogatszych Polaków Michał Sołowow. Teraz OncoArendi Therapeutics otrzymało wyłączne prawa na rozwój i sprzedaż inhibitorów kwaśnej chitynazy ssaków, nazywanych z ang. acidic mammalian chitinase – AMCase. W tym celu podpisano specjalną licencję z Uniwersytetem Yale.

Gdzie ta innowacja?
– Białko kwaśnej chitynazy ssaków odgrywa bardzo dużą rolę u osób chorych na astmę. Szukamy cząsteczek, które by blokowały jego nadmiar – mówi Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics. Lek będzie miał również zastosowanie w leczeniu innych chorób, które są spowodowane przewlekłymi stanami zapalnymi, np. przy zwłóknieniu płuc i zapaleniu jelita grubego. Nieprawidłowa ekspresja białka podobnego do chitynazy jest też powiązana z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Marcin Szumowski

To odkrycie prof. Jacka A. Eliasa, który prowadził badania w Stanach na Uniwersytecie Yale a następnie we współpracy z prywatnym Instytutem Leków (Institute of Drug Discovery) w stanie Connecticut. Na dalsze działania zabrakło jednak funduszy inwestorów i projekt został przerwany. Zainteresowaliśmy się nim, zbudowaliśmy bardzo mocny zespół, znaleźliśmy finansowanie i uczelnia zgodziła się na rozpoczęcie współpracy, której zwieńczeniem było udzielenie globalnej licencji na tę technologię. To daje nam wyłączne prawo do dalszego rozwoju inhibitorów i wprowadzenie ich do kliniki a następnie odsprzedanie globalnej firmie farmaceutycznej.

Prof. Jack A. Elias dowiódł, że zarówno wytwarzanie, jak i aktywność inhibitorów kwaśnej chitynazy, wzrastają w mysim modelu alergicznego zapalenia dróg oddechowych, będącym odpowiednikiem ludzkiej astmy. Później potwierdzili to naukowcy związani z OncoArendi Therapeutics.

Na wspak sterydom
OAT w dalszym ciągu współpracuje z prof. Jackiem A. Eliasem, obecnie dziekanem Wydziału Medycyny i Nauk Biologicznych w Brown University. Ale nie tylko - także z prof. Jakubem Gołąbem w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W ubiegłym roku firma uzyskała ponad 3 mln dolarów finansowania publicznego i prywatnego na kontynuację tych badań. Teraz szykuje się do pierwszej fazy badań klinicznych, które rozpoczną się w pierwszej połowie roku 2017.


Marcin Szumowski podkreśla, że lek ma być niesterydowy - w przeciwieństwie do obecnych na rynku. – To zupełnie inny model działania. Na tym polega jego innowacja. Sterydy mają dużo działań ubocznych, zwłaszcza u młodych ludzi, a chorych na astmę jest 300 mln populacji, tyko w Polsce 4 mln osób, przy czym u ok. 5 proc. chorych astma ma przebieg gwałtowny, który może prowadzić nawet do śmierci – tłumaczy wagę badań prezes OncoArendi Therapeutics. I cieszy się również, że to łakomy kąsek dla firm farmaceutycznych.
Trwa ładowanie komentarzy...