
– Białko kwaśnej chitynazy ssaków odgrywa bardzo dużą rolę u osób chorych na astmę. Szukamy cząsteczek, które by blokowały jego nadmiar – mówi Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics. Lek będzie miał również zastosowanie w leczeniu innych chorób, które są spowodowane przewlekłymi stanami zapalnymi, np. przy zwłóknieniu płuc i zapaleniu jelita grubego. Nieprawidłowa ekspresja białka podobnego do chitynazy jest też powiązana z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
To odkrycie prof. Jacka A. Eliasa, który prowadził badania w Stanach na Uniwersytecie Yale a następnie we współpracy z prywatnym Instytutem Leków (Institute of Drug Discovery) w stanie Connecticut. Na dalsze działania zabrakło jednak funduszy inwestorów i projekt został przerwany. Zainteresowaliśmy się nim, zbudowaliśmy bardzo mocny zespół, znaleźliśmy finansowanie i uczelnia zgodziła się na rozpoczęcie współpracy, której zwieńczeniem było udzielenie globalnej licencji na tę technologię. To daje nam wyłączne prawo do dalszego rozwoju inhibitorów i wprowadzenie ich do kliniki a następnie odsprzedanie globalnej firmie farmaceutycznej.
OAT w dalszym ciągu współpracuje z prof. Jackiem A. Eliasem, obecnie dziekanem Wydziału Medycyny i Nauk Biologicznych w Brown University. Ale nie tylko - także z prof. Jakubem Gołąbem w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W ubiegłym roku firma uzyskała ponad 3 mln dolarów finansowania publicznego i prywatnego na kontynuację tych badań. Teraz szykuje się do pierwszej fazy badań klinicznych, które rozpoczną się w pierwszej połowie roku 2017.