Placówki naukowe i firmy farmaceutycznie zacieśniają współpracę. Powstanie Polska Platforma Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed".
Placówki naukowe i firmy farmaceutycznie zacieśniają współpracę. Powstanie Polska Platforma Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed". Army Medicine/http://tnij.org/qjgp35m/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/wnqwg9r
Reklama.
"InnoNeuroMed" jest pierwszą w Polsce platformą technologiczną, która połączy wysiłki naukowców i przedsiębiorców z branży medycznej. Powstała z inicjatywy prof. Leszka Kaczmarka - kierownika Pracowni Neurobiologii Molekularnej z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, prof. Adam Szewczyka - dyrektora Instytutu oraz dr Macieja Wieczorka - prezesa zarządu firmy Celon Pharma.
Platforma ma przede wszystkim pomóc w walce z chorobami układu nerwowego, na które rocznie w UE wydaje się 800 mld euro. To więcej niż wynoszą łączne koszty przeznaczane na zwalczanie nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Co więcej, 500 mld z tej puli to nakłady związane z chorobami psychicznymi. Pieniądze pochłaniają nie tylko koszty leczenia, ale również domy opieki czy różnego rodzaju zasiłki. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wydatki jeszcze wzrosną.
Dlatego w ramach "InnoNeuroMed" przede wszystkim poszukiwane i wdrażane będą nowe techniki diagnostyki i terapii schorzeń układu nerwowego. Nie chodzi wyłącznie o leki. Ale również o regeneracje układu nerwowego – przy zastosowaniu m. in. komórek macierzystych, telemedycyny czy telemonitoringu.
Członkami platformy "InnoNeuroMed" są następujące uczelnie: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, Instytut Farmakologii PAN w Krakowie, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z kolei do inicjatywy dołączyły takie firmy farmaceutyczne, jak: Celon Pharma, ADR, Genexo, OncoArendi Therapeutics, Polpharma oraz Selvita.
Źródło: Wyborcza.pl