
Dziś pod tym względem panuje mały chaos. Wiążące interpretacje podatkowe na temat opodatkowania działalności przedsiębiorców, tego co jest zgodne z prawem, a co jest uchylaniem się od obowiązków podatkowych, wydają poszczególne izby skarbowe. Dosyć istotnym problemem jest to, że opinie izb w tych samych kwestiach mogą nie tylko się różnić, ale być także ze sobą sprzeczne.
W urzędach skarbowych ma też zostać utworzone stanowisko asystenta podatnika dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Prawo do korzystania z jego usług będzie przysługiwało przez pierwszych 18 miesięcy prowadzenia działalności.
Do obowiązków asystenta ma należeć:
- nawiązywanie kontaktu z podatnikiem,
- udzielanie informacji w zakresie sposobu wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych,
- udzielanie pomocy w indywidualnych sprawach podatnika, w tym dotyczących rodzaju oraz formy opodatkowania,
- informowanie o terminach wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz zasadach korzystania z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych oraz udzielaniu ogólnych informacji o rodzajach spraw załatwianych przez inne organy podatkowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Z dniem wejścia ustawy we wrześniu ma zostać stworzony także Centralny Rejestr Danych Podatkowych (CRDP). Będą tam przechowywane informacje dotyczące podatników, które dziś są dostępne tylko w konkretnych miejscowych urzędach i izbach skarbowych. To wszelkie informacje, które gromadzi administracja na temat zobowiązań i ich regulowaniu przez konkretnych obywateli. Będą tam też informacje o prowadzonych postępowaniach podatkowych, egzekucyjnych, karnych skarbowych.
Teoretycznie każdy z nas może w dowolnym momencie zadzwonić na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej i wystąpić o interpretację indywidualną. Jednak baza wiedzy, która powstaje w oparciu o pytania od obywateli, nie jest udostępniana dla maluczkich. Ma to się zmienić wraz z rozbudową Portalu Podatkowego.
Marketing Ministerstwa Finansów odnośnie wprowadzanych zmian w administracji podatkowej jest imponujący. Wprowadzana ustawa to jednak w tym zakresie raczej zestaw życzeń i obietnic, niewiele w niej twardych zobowiązań i dokładnych wytycznych. Czy nowe instytucje i zasady sprawdzą się w praktyce, czy będą dawały podatnikom realną korzyść – to zależy w dużej mierze od tego jakim zmianom będą podlegały przepisy merytoryczne i proceduralne. Przykładowo, przy interpretacjach podatkowych – realne znaczenie dla podatników będą miały zmiany w sposobie ich wydawania, wprowadzane zupełnie inną ustawą, a nie powołanie jednego Biura Krajowej Informacji Podatkowej wobec dzisiejszych pięciu. Z drugiej strony, o ile baza wiedzy podatkowej będzie się różnić do dzisiejszego http://sip.mf.gov.pl/, zobaczymy miejmy nadzieję niedługo – ale dopiero w praktyce. To dobrze, że rząd publicznie pokazuje chęć wyjścia naprzeciw podatnikom, pomocy im a nie atakowania. Ale prawdziwe działania w tym kierunku są chyba jeszcze przed nim.
Napisz do autora: jakub.wolosowski@innpoland.pl