Biznesmen kupił prawa do leku używanego m.in. przez chorych na AIDS i podniósł jego cenę o 5500 proc. w jeden dzień

Biznesmen kupił prawa do leku używanego m. in. przez chorych na AIDS i podniósł jego cenę o 5500 proc. w jeden dzień.
Biznesmen kupił prawa do leku używanego m. in. przez chorych na AIDS i podniósł jego cenę o 5500 proc. w jeden dzień. Fot. Youtube/.AJ+/http://skroc.pl/069de
32-letni Martin Shkreli, prezes firmy farmaceutycznej Turinga Pharmaceuticals, zakupił prawa do leku Daraprim za 55 mln dolarów. Jest on używany m. in. przez chorych na AIDS oraz kobiety, których ciąża jest zagrożona poronieniem. Biznesmen poinformował jednocześnie, że cena jednej pigułki medykamentu wzrośnie z 13,5 do… 750 dolarów, a więc aż o prawie 5500 procent. Lekarze obawiają się, że wielu pacjentów nie będzie stać na kupno tego specyfiku, przez co będą musieli zrezygnować z leczenia.

Daraprim służy do leczenia infekcji pasożytniczych – malarii oraz toksoplazmozy. Ta druga jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, jak i osób dopiero starających się o dziecko, ponieważ może prowadzić do uszkodzeń płodu, a nawet poronienia. Toksoplazmoza stanowi również duże zagrożenie dla życia ludzi z osłabionym układem odpornościowym (m.in. cierpiących na AIDS czy poddawanych immunosupresji po przeszczepach).

Od kilku lat ceny Daraprimu zaczęły wzrastać, kiedy prawa do leku były przekazywane różnym firmom farmaceutycznym. Jednak podwyżki nigdy nie były aż tak drastyczne, jak po transakcji dokonanej przez Shkreliego. Ten krok zaniepokoił lekarzy w USA – swoje obawy wyraziła m.in. dr Judith Aberg z Icahn School of Medicine. Uważa, że niektórych osób może być nie stać na zakup tak drogiego leku, przez co zagrożone będzie ich zdrowie.

Jednak biznesmen odpiera zarzuty. Jak twierdzi, firma pieniądze zarobione na podwyżce ceny Daraprimu przeznaczy na badania nad bardziej skutecznym lekiem zwalczającym toksoplazmozę – takim, który będzie posiadał znacznie mniej skutków ubocznych dla pacjentów. Jednocześnie wskazał, że Turinga Pharmaceuticals próbuje utrzymać się na rynku, a cena medykamentu jest podobna do innych leków wykorzystywanych do leczenia rzadkich chorób.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Rawstory.com
Trwa ładowanie komentarzy...