NASA znalazła wodę na Marsie, a Polacy? Firma z Piaseczna wyprodukowała kamerę, która będzie poszukiwać życia na Marsie

Polacy wyprodukowali kamerę, za pośrednictwem której naukowcy mogą poszukiwać życia na Czerwonej Planecie.
Polacy wyprodukowali kamerę, za pośrednictwem której naukowcy mogą poszukiwać życia na Czerwonej Planecie. Fot. Jason/http://skroc.pl/b2d3d/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Polska firma Creotech Instruments z Piaseczna na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN wyprodukowała oraz zamontowała zaawansowaną kamerę CaSSiS, za pośrednictwem której naukowcy będą poszukiwać śladów życia na Marsie. Projekt jest realizowany w ramach misji kosmicznej ExoMars, którą wspólnie organizują Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej.

„Czy istnieje życie poza Ziemią?”
Naukowcy w ramach misji w kilku etapach będą badać na Czerwonej Planecie m. in. ślady gazów związane z życiem biologicznym lub procesami geologicznymi czy warunki meteorologiczne. Z kolei polski udział w projekcie, który może okazać się milowym krokiem na drodze poznania wszechświata, związany jest z budową orbitera, czyli sztucznego satelity.

Po dotarciu urządzenia na orbitę Marsa, jego rolą będzie wykonywanie pomiarów przy użyciu zamontowanego na pokładzie sprzętu. Członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę orbitera ExoMars Trace Gas Orbiter jest Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem jest wyprodukowanie i montaż kamery CaSSIS.
dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments

Misja ExoMars jest fantastycznym przykładem inicjatywy czysto naukowej, której jedynym celem jest pogłębienie wiedzy o otaczającym nas świecie. Ta misja to także szansa na zbliżenie się do odpowiedzi na jedno z najbardziej fundamentalnych pytań filozofii i nauki - „Czy istnieje życie poza Ziemią”. Z tym większą przyjemnością zaangażowaliśmy się w realizację tego projektu.


Jak wyjaśniają uczeni, kamera będzie odpowiedzialna za robienie kolorowych zdjęć powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości – m. in. formacji skalnych wiązanych przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. Z kolei one mogą być przejawem procesów geologicznych, którym podlega powierzchnia Czerwonej Planety, ale mogą być także dowodem, że na istnieje lub istniało na niej życie.

Linia montażowa…”czysta jak łza”
Centrum Badań Kosmicznych PAN zleciło firmie Creotech Instruments z Piaseczna wykonanie montażu powierzchniowego (SMT) elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Dlatego, że jako jedynie przedsiębiorstwo w Polsce dysponuje halą montażową spełniającą wyśrubowane standardy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Hala nazywana „cleanroomem”, która posiada linię montażową…czystą jak łza, to pomieszczenie, w którym panują ściśle kontrolowane warunki środowiskowe. Umożliwia produkcję zaawansowanych technicznie i wyjątkowo czułych na czynniki zewnętrzne elementów w całkowitej sterylności. Następnie wysyłane są one w przestrzeń kosmiczną.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...