
Naukowcy w ramach misji w kilku etapach będą badać na Czerwonej Planecie m. in. ślady gazów związane z życiem biologicznym lub procesami geologicznymi czy warunki meteorologiczne. Z kolei polski udział w projekcie, który może okazać się milowym krokiem na drodze poznania wszechświata, związany jest z budową orbitera, czyli sztucznego satelity.
Misja ExoMars jest fantastycznym przykładem inicjatywy czysto naukowej, której jedynym celem jest pogłębienie wiedzy o otaczającym nas świecie. Ta misja to także szansa na zbliżenie się do odpowiedzi na jedno z najbardziej fundamentalnych pytań filozofii i nauki - „Czy istnieje życie poza Ziemią”. Z tym większą przyjemnością zaangażowaliśmy się w realizację tego projektu.
Jak wyjaśniają uczeni, kamera będzie odpowiedzialna za robienie kolorowych zdjęć powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości – m. in. formacji skalnych wiązanych przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. Z kolei one mogą być przejawem procesów geologicznych, którym podlega powierzchnia Czerwonej Planety, ale mogą być także dowodem, że na istnieje lub istniało na niej życie.
Centrum Badań Kosmicznych PAN zleciło firmie Creotech Instruments z Piaseczna wykonanie montażu powierzchniowego (SMT) elementów systemu zasilania zaawansowanej kamery CaSSiS. Dlatego, że jako jedynie przedsiębiorstwo w Polsce dysponuje halą montażową spełniającą wyśrubowane standardy Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl