Marcin Piątkowski
Marcin Piątkowski archiwum prywatne Marcina Piątkowskiego
Reklama.
Przykład Marcina Piątkowskiego pokazuje, że jak się czegoś bardzo pragnie i usilnie się do tego dąży, to można to osiągnąć. Nawet pomimo licznych kłód rzucanych pod nogi w drodze do upragnionego sukcesu. Polak pochodzący z Mielca najpierw zainwestował w swój projekt wszystkie oszczędności przeznaczone na czesne. Następnie, aby się utrzymać dorabiał sprzedając kanapki w jednej z londyńskich sieciówek. Później zawiedli go wspólnicy. Ale się nie poddał. Dziś jego rowerem zachwycają się mieszkańcy Londynu czy Nowego Jorku, a on sam może być z siebie dumny. Podobnie, jak my wszyscy z niego.
Ale Marcin Piątkowski to niejedyny młody Polak, który odnosi wielkie sukcesy na światową skalę. Redakcja INNPoland przedstawia trójkę innych innowatorów, z których możemy być równie dumni. Oto oni:

1. Michał Hamkało – rozwiązał zagadkę, która naukowców trapiła 40 lat


Michał Hamkało napisał pracę licencjacką pod tajemniczym tytułem „Badanie katalizy międzyfazowej za pomocą generacji drugiej harmonicznej”. Tej zagadki naukowcy nie byli w stanie rozwiązać przez 40 lat. Zrobił to dopiero młody Polak.
logo
Michał Hamkało. Fot. Materiały prasowe

Odkrył jak i dlaczego pewna metoda chemiczna wykorzystywana w przemyśle m.in. do tworzenia bardziej ekologicznych produktów w ogóle działa. Chociaż używano jej od 40 lat, to nikt tak naprawdę nie wiedział, na czym dokładnie polega. Teraz dzięki odkryciu Michała Hamkało będzie ją można jeszcze udoskonalić. Za swoje osiągnięcie Polak otrzymał „Złoty Medal Chemii” – nagrodę Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie.

2. Aleksandra Pędraszewska – Polka z Cambridge wybrana studentką roku w Wielkiej Brytanii


21-letnia Polka, która studiuje na słynnym Uniwersytecie Cambridge, otrzymała w tym roku sponsorowaną przez renomowanego producenta samochodów marki Rolls-Royce nagrodę dla brytyjskiej Studentki Roku studiów pierwszego stopnia. Aleksandra Pędraszewska wygrała zaciętą rywalizację z kilkuset studentkami z całej Wielkiej Brytanii.
logo
Aleksandra Pędraszewska. Fot. Materiały prasowe

Polka jest bardzo aktywna w Wielkiej Brytanii. Jest przewodniczącą polskiego stowarzyszenia studenckiego na Uniwersytecie w Cambridge, w ramach którego współorganizowała m.in. konferencję "Science. Polish Perspectives" dla polskich naukowców prowadzących badania za granicą, a także Next Step: Poland" dla studentów zainteresowanych pracą w Polsce.

3. Wojciech Grześkowiak – odmówił Google, bo woli prowadzić swój startup w Polsce


Największe koncerny technologiczne na świecie są w stanie zrobić wiele, aby mieć w swoim zespole Polaka. Nic dziwnego, gdyż jest wybitnym programistą. Dlatego, że specjalizuje się zarówno w technologiach internetowych (HTML, CSS, JavaScript, Ruby, PHP), jak i w rozwiązaniach mobilnych (Android, MobileWeb).
logo
Wojciech Grześkowiak. Fot. Wojciech Grześkowiak

Kilka lat pracował w Dziale Badań i Rozwoju Samsung Electronics Polska. Otrzymał również za pośrednictwem serwisu Linkedln propozycję pracy w Google. Przeszedł morderczą rekrutację, ale postanowił odmówić koncernowi z Mountain View. Pomimo, że średnia pensja w tej firmie wynosi 120 tys. dolarów. Ale Wojciech Grześkowiak woli skupić się na rozwijaniu własnego startupu Saving Cloud w Polsce – platformy do sprzedaży produktów z branży FMCG w internecie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl