14 grudnia 2015 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma miała miejsce gala programu LIDER 2015, na której 34 laureatom otrzymało granty na innowacyjne projekty naukowe. Granty przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Swe aplikacje o finansowe wsparcie badań złożyło w tym roku ponad 350 młodych (do 35. roku życia) naukowców. Maksymalna wysokość grantu, który można było uzyskać, wynosiła 1 200 000 złotych. Ważnym kryterium była możliwość praktycznego wykorzystania prowadzonych badań w przemyśle. W 2015 roku łączna wartość przyznanych dofinansowań wyniosła ponad 39 milionów złotych.
Galę LIDER 2015 prowadził dziennikarz sportowy – Bożydar Iwanow. Gościem honorowym był Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin. W swym wystąpieniu położył nacisk na to, że dzięki to właśnie dzięki innowacjom, mamy szansę szybkiego nadrobienia dystansu jaki dzieli nas od Europy Zachodniej.
– Dotychczasowe edycje programu LIDER pokazały ogromny potencjał młodych polskich naukowców. W oparciu o ocenę ekspertów wspieramy najlepszych z najlepszych - osoby, które są nie tylko niezwykle utalentowane, ale także chcą i potrafią prowadzić innych do osiągnięcia ambitnych celów. Dzięki uzyskanemu wsparciu mogą realizować własne projekty badawcze, których wyniki przysłużą się polskiej gospodarce.
Wśród naukowców wyróżnionych w programie LIDER 2015 znaleźli się m.in.
Dr inż. Monika Ewa Danielewska (Politechnika Wrocławska) odkryła innowacyjną bezdotykową metodę pomiaru pulsu oka. Grant przeznaczy na zbudowanie prototypu urządzenia do rejestracji i analizy tego pulsu. Ma to wspomóc wczesną diagnostykę jaskry.
Dr Konrad Iwanicki (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski) dostał grant, dzięki któremu będzie mógł stworzyć nowoczesne protokoły trasowania dla urządzeń bezprzewodowych. Ma to pomóc w urzeczywistnieniu wizji Internet Rzeczy (Internet-of-Things).
Dr inż. Magdalena Ziąbka (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) chce stworzyć kompozytową protezę ucha środkowego. Materiał, który opracowuje jest bakteriobójczy i pozwoli na stworzenie implantów, dzięki którym możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych.
Najwyżej ocenionym projektem był doktora inżyniera Rafała Cygana z Politechniki Rzeszowskiej. Jego badania dotyczą nowatorskiej metody odlewania elementów silników lotniczych. Dzięki lepszej jakości – jak zapowiadał prowadzący galę – możemy oczekiwać, że latanie będzie jeszcze bezpieczniejsze.