Założyciele Skully wydali pieniądze inwestorów na auta i striptizerki. Sprawdziliśmy, jak marnują kasę polskie start-upy

Bracia Weller nieźle się za pieniądze inwestorów zabawili
Bracia Weller nieźle się za pieniądze inwestorów zabawili youtube.com
Kolejny start-up upadł z głośnym hukiem. Skully zebrał od inwestorów 15 mln dolarów, ale jego założyciele gros tych pieniędzy wydali na ekskluzywne samochody, wycieczki i drogie apartamenty. Czy w Polsce taki przypadek może się powtórzyć?

Amerykański start-up obiecywał inwestorom motocyklowe kaski nowej generacji. Pieniądze zbierał poprzez Indiegogo i zamówienia pre-order. Uzyskał również wsparcie funduszu inwestycyjnego Intel Capital. Bracia Weller zebrali w ten sposób łącznie 15 mln dolarów.Niegospodarność założycieli wypłynęła dzięki byłej księgowej, która zdecydowała się ujawnić ich wydatki. Jej zdaniem, większość środków została wydana na takie ekstrawagancje jak zagraniczne wyjazdy, wizyty w klubach go-go, drogie samochody i motocykle.

Polscy start-uperzy pod tym względem także nie są święci, ale rozmachem nie dorównują kolegom zza oceanu. – Spotkaliśmy się z sytuacją, w której start-uperzy wyjechali do Amsterdamu na konkurs. I nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie koszty. Tygodniowy pobyt kosztował nas wtedy jakieś 30-40 tys. zł. Rok później start-up już nie istniał. To pokazuje, że inwestor, szczególnie na pierwszym etapie, musi się przyglądać wydatkom z wyjątkową uwagą – opowiada Konrad Gawłowski z Grupy Satus Venture.

Zdaniem Gawłowskiego innym przykładem marnotrawienia pieniędzy przez polskie firmy jest rozdmuchiwanie zatrudnienia. – Na etapie pozyskiwania środków budują bardzo rozbuchaną strukturę, zatrudniają sprzedawców, project managerów i developerów, którzy potrafią zażądać nawet 5-cyfrowych stawek. A to nie przekłada się w żaden sposób na wyniki finansowe – komentuje.

Problemy z gospodarowaniem pieniędzmi to jednak nie to samo, co nadużycia braci Weller. O tym, że nad Wisłą, o tak spektakularnym przypadku szybko nie usłyszymy, przekonany jest Kuba Dudek ze SpeedUp Group.
– Nasza scena startupowa jest, w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, relatywnie mała. Ludzie nawzajem się znają, w miarę szybko wyłapują niewiarygodne osoby, a inwestorzy zwracają uwagę na co przeznaczane są pieniądze z inwestycji, przez co ciężko byłoby takim oszustom swobodnie operować pieniędzmi – komentuje

Manager inwestycyjny SpeedUp Group twierdzi, że w Polsce zdarzają się przypadki marnowania pieniędzy np. na nietrafioną reklamę, ale nie ich sprzeniewierzenia – Spodziewałbym się nawet tego, że w Polsce mamy do czynienia z dokładnie odwrotną sytuacją. Założyciele chcą posiadać duże pakiety udziałów – to zniechęca ich do wydawania pieniędzy na zbędne luksusy – tłumaczy.

Ważny jest też fakt, że w USA inwestorzy mają więcej spółek w portfelu. W takich sytuacjach prościej jest ukryć founderom nieuzasadnione wydatki. W Polsce fundusze lepiej znają sytuację w spółkach, są więc w stanie dokładniej kontrolować ewentualny wyciek pieniędzy.

Konrad Gawłowski opowiada natomiast, że w Satus Venture plan wydatkowania układany jest na kilka miesięcy do przodu. To, jego zdaniem, minimalizuje ryzyko powtórzenia się sytuacji ze Skully.
Jego spokój podziela Kuba Dudek. – Rynek jest młody, polscy inwestorzy każdą złotówkę oglądają po kilka razy. To uniemożliwia sprzeniewierzenia na tak dużą skalę – wyjaśnia.

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...