Michał Sołowow inwestuje 12 mln w leki na nowotwory. Sprawdzamy, jak inni najbogatsi Polacy wspierają innowacje

Michał Sołowow zainwestował 12 mln w innowacyjne leki. A jak wspierają innowacje inni najbogatsi?
Michał Sołowow zainwestował 12 mln w innowacyjne leki. A jak wspierają innowacje inni najbogatsi? Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jeden z najbogatszych Polaków właśnie wsparł znaczącą kwotą firmę OncoArendi, która prowadzi badania nad innowacyjnymi lekami na nowotwory. Inni z listy, choć innowacje nie są im obce i ich firmy często tworzą nowe technologie i rozwiązania, rzadko kiedy prywatnie decydują się na taki krok.


12 mln na innowacje? Nic takiego
Innowacyjność leków od OncoArendi ma polegać głównie na tym, że będą one niszczyć tylko komórki rakowe, zdrowa tkanka ma zaś pozostać nietknięta. W dzisiejszych metodach leczenia nowotworów to jedno z największych wyzwań: jak leczyć raka tak, by nie wyniszczać przy okazji organizmów pacjentów. Zainwestowana kwota, 12 mln złotych, ma zapewnić finansowanie dla prac badawczo-rozwojowych w ciągu najbliższych 3 lat – opisuje sprawę „Puls Biznesu”.


Większość kwoty pochodzi z portfela Sołowowa, ale dla biznesmena nie są to wielkie pieniądze – jego majątek „Forbes” w 2013 wycenił na... 6,9 miliarda złotych, co daje mu 4. miejsce na liście najbogatszych.

Postanowiliśmy sprawdzić, kto z dziesięciu najbogatszych Polaków dokonuje największych inwestycji w innowacje. I chociaż tak spektakularnych przykładów, jak 12 mln Sołowowa nie ma zbyt wiele, to jedno jest pewne: najzamożniejsi polscy biznesmeni mają świadomość, jak ważne są innowacje i nie stronią od łożenia na nie pieniędzy – swoich czy firmowych.

Jan Kulczyk: energia odnawialna, CEED Institute

Najbogatszy Polak nie kojarzy się z innowacyjnością, a niesłusznie. Kulczyk bowiem wydaje miliardy złotych na energię odnawialną, w tym farmy wiatrowe na morzu. Jak donosił we wrześniu TVN24, Polenergia (energetyczna firma Kulczyka) ma wraz z izraelskim partnerem zainwestować nawet 1,3 miliarda złotych w farmy wiatrowe. W 2013 roku była mowa nawet o 10 mld włożonych w energię odnawialną. Część z nich już funkcjonuje – w maju informowano o dostawie 29 turbin do farm wiatrowych dla Kulczyka. Farmy, znajdujące się na północy Polski, mają dostarczać prąd do 43 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz tego Kulczyk założyl think-tank CEED Institute, który „promuje potencjał gospodarczy” Europy Środkowo-Wschodniej. CEED wspiera przedsiębiorców, którzy czynią ten region bardziej konkurencyjnym i promują innowacyjność. Pierwszą nagrodę CEED otrzymał twórca Skype Estończyk Jan Tallinn. Niedawno instytut wypuścił też raport na temat innowacyjności poszczególnych państw naszego regionu.

Leszek Czarnecki: 100 tys. dla młodych, innowacyjna bankowość

Trzeci na liście „Forbesa” (majątek 7,1 mld zł) znany jest głównie ze stworzenia Getin Banku. Czarnecki w finansjerze nie boi się innowacyjnych rozwiązań – to właśnie jego Getin jako jeden z pierwszych banków w Polsce testuje biometryczną weryfikację danych, dzięki której nie będziemy musieli pamiętać PIN-ów i haseł. Getin planuje upowszechnić biometryczne karty płatnicze już w 2015 roku.


Co jednak ważniejsze, Czarnecki co roku organizuje konkurs „Studiuję, pracuję, zarządzam”, w którym nagrodą jest 100 tys. zł i wsparcie biznesowe od samego miliardera. Co prawda kryterium wygranej nie jest innowacyjność, ale niewątpliwie wyróżnianie się pod tym względem działa na plus. Dowodem na to może być Mateusz Machnik, twórca urządzenia nazywanego sterownikiem, pozwalającego na pełen nadzór i sterowanie sprzętami elektronicznymi oddalonymi nawet o setki kilometrów.

Jerzy Starak: leki nowej generacji

Nazywani królami polskiej farmacji (majątek 3,05 mld zł, 7. miejsce na liście najbogatszych) nie muszą inwestować prywatnych pieniędzy w innowacje. Polpharma Staraków to jedna z 25. największych na świecie firm generycznych, w swoim portfolio ma ponad 140 leków, z rocznymi obrotami na poziomie... 1 miliarda dolarów.

Polpharma ma m.in. najnowocześniejsze w Europie laboratorium biotechnologiczne, znajdujące się w biurowcu Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tamtejszy zespół pracuje nad tzw. lekami biologicznymi, stosowanymi m.in. przy nowotworach i wielu chorobach autoimmunologicznych. Do tego Starak powołał fundację, która wspiera i promuje młodych, zdolnych ludzi – w tym naukowców prowadzących innowacyjne badania medyczne. Biznesmen przeznaczył na to już ok. 30 mln złotych.

To m.in. dzięki innowacjom Starak ma zamiar wprowadzić swoją firmę do pierwszej ligi światowej farmaceutyki. - Awansowaliśmy do I ligi firm inwestujących w leki biologiczne, które są bez wątpienia przyszłością współczesnej medycyny i farmacji. Postanowiliśmy rozpocząć naszą przygodę z biotechnologią od leków biopodobnych, by stopniowo przechodzić do projektów innowacyjnych – mówił w wywiadzie dla serwisu biotechnologia.pl. W tej samej rozmowie Starak przekonuje o konieczności kierowania polskiej gospodarki tory innowacji:
Jerzy Starak

Jeśli Polska chce być konkurencyjna na międzynarodowym rynku gospodarczym, to powinna rozwijać najbardziej innowacyjne i jednocześnie najsilniejsze krajowe sektory przemysłowe, do których należy m.in. przemysł farmaceutyczny, a zwłaszcza biotechnologia, której produkty będą wkrótce dominowały w farmakoterapii. Ogromnym impulsem rozwojowym będą fundusze unijne w  ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Mam nadzieję, że jako kraj wykorzystamy tę ogromną szansę do budowania gospodarki opartej na wiedzy i inteligentnych gałęzi przemysłu wykorzystujących nowoczesne technologie.

Wypowiedź z wywiadu dla serwisu biotechnologia.pl

Roman Karkosik: nowoczesna elektrownia i komercjalizacja badań

Karkosik to inwestor pełną gębą – potrafi nie tylko podejmować trafne decyzje biznesowe, ale także przewidywać trendy na rynku. Nauką i innowacjami Karkosik zajął się jednak nieco z przypadku – jego firma Skotan miała być liderem rodzimego rynku biopaliw. To się nie udało, jak wyjaśnia firma na swojej stronie, „ze względu na wprowadzenie niekorzystnych dla branży przepisów”. Wówczas Karkosik całkowicie zmienił strategię Skotanu i dziś firma ta zajmuje się... komercjalizacją projektów badawczo-rozwojowych.

W portfolio Skotanu znajdują się projekty finansowane z środków unijnych czy współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Flagowy przykład innowacji realizowanej przez Skotan to nowoczesna, pilotażowa elektrownia w Kędzierzynie-Koźlu. Powstaje we współpracy z Grupą Azoty i ma wytwarzać energię ze... zużytego wodoru i innych odpadów gazowych, powstających w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Wartość całego projektu to ok. 50 mln złotych. Jeśli okaże się, że ta unikatowa technologia jest opłacalna, Skotan nie wyklucza inwestowania w nią dalszych pieniędzy.

Innowatorów nie brakuje
Powyższe osoby to tylko przykłady najbardziej spektakularnych inwestycji w innowacyjne projekty, jeśli chodzi o dziesięciu najbogatszych Polaków. Warto jednak podkreślić, że innowatorów na liście „Forbesa” nie brakuje, jak i firm, które starają się inwestować w innowacje.

Tak jest w przypadku Jarosława Pawluka, którego Track Tec wielokrotnie wyróżniano za innowacje w branży kolejowej. Podobnie działo się w przypadku Krzysztofa Olszewskiego, założyciela Solarisa. Również Famur Tomasza Domogało poszukuje innowacji do swoich zakładów produkujących maszyny górnicze. W drugiej dziesiątce najbogatszych znajduje się też małżeństwo nazywane czasem „drugimi Starakami” - Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie, właściciele Adamedu. Ich firma, podobnie jak Polpharma, inwestuje w innowacyjne leki. Jak widać – bogatych innowatorów nie brakuje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili