Twórcami urządzenia oraz technologii do niego dostosowanej są specjaliści z Instytutu Technik i Technologii Specjalnych w Wyszkowie. Inspiracją dla nich była wiedza o ilości marnującego się w tartakach drewna. Okazało się, że jedna czwarta drewna, które ląduje w tartaku jako odpad, może być z powodzeniem wykorzystana do ogrzewania tartaku i zasilania pracujących w nim urządzeń.
Mobilne centrum energetyczne
Najpierw badacze opracowali technologię, która pozwala przetworzyć wspomniane odpady na gaz syntezowy, a w konsekwencji na metanol i na energię. Dzięki tej innowacji można uzyskać dodatek do paliw wykorzystywanych np. do urządzeń grzewczych. Dodatkowo innowatorski zespół z Wyszkowa stworzył urządzenie, przeznaczone do instalacji o mocy grzewczej 50-100 kW, które może pełnić funkcję mobilnego centrum energetycznego.
Dzięki wynalazkowi ITTS będzie można zapewnić zasilanie tam, gdzie istnieje problem z sieciami przesyłowymi lub istnieją sieci o bardzo słabej jakości.
Zrób to sam/a
Instalacja składa się z łatwych montażu i demontażu modułów, które można przewozić w docelowe miejsce, gdzie akurat istnieje zapotrzebowanie na energię. Badacze przewidują, że mobilna instalacja do produkcji energii będzie dla małych firm dobrą inwestycją, ponieważ jednym z głównych problemów w gospodarce odpadową biomasą jest wysoki koszt jej przewozu.
Wynalazek, nad którym inżynierowie pracują od jesieni 2013 r. ma zostać ukończony jeszcze w tym roku. Projekt ma kilku podwykonawców. Za część chemiczną odpowiada Instytut Chemii Przemysłowej, za część energetyczną i automatykę Instytut Tele- i Radiotechniczny. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na prace nad nim ponad 8,3 mln złotych.
Przypomnijmy, że to kolejny polski wynalazek, który może odmienić świat energetyki. Wczoraj opisywaliśmy pięć technologii, które dają energetyczną niezależność.
Roman Okniński, kierownik projektu z Instytutu Technik i Technologii Specjalnych.
Dzięki naszej instalacji odpad stanie się produktem do przeróbki, czyli z jednej strony zmniejszymy ilość odpadów generowanych przez tartak, z drugiej, wygenerujemy energię. W ten sposób tartaki uniezależnią się od wielkich dostawców prądu i będą mogły zużytkować swoje odpady do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.