Spółka InPhoTech, która posiada ponad 30-letnie doświadczenie we wdrażaniu technologii światłowodowych, pracuje nad stworzeniem innowacyjnego czujnika. Urządzenie będzie w stanie dynamicznie zmierzyć zmianę ciśnienia cieczy czy gazu za pomocą mikrostrukturalnych światłowodów. Obecnie tego typu rozwiązanie nie jest dostępne na rynku.
Dokładniejszy pomiar i łatwiejsza instalacja
Aktualnie do budowy czujników, które mają wykrywać ciśnienie sprężonych gazów, par czy cieczy, wykorzystuje się piezoelektryki. Wadą tego typu urządzeń są duże wymiary, co utrudnia ich instalację. Ponadto posiadają ograniczony zakres temperatury pracy do maksymalnie około 250 stopni Celsjusza. Oprócz tego mają ograniczoną dokładność przy pomiarze małych różnic ciśnień.
Jednak działanie czujników może usprawnić zastosowanie w nich mikrostrukturalnych światłowodów. Zamierza to zrobić firma InPhoTech. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość osiągnięcia aktualnie niedostępnej na rynku częstotliwości pomiaru – od 1 herca do 1 kiloherca.
W rezultacie urządzenie będzie w stanie dynamicznie zmierzyć zmiany ciśnienia oraz gazów nawet w agresywnym środowisku w zakresie od 10 paskali do 10 kilopaskali. Z kolei dzięki użyciu do budowy czujnika światłowodów fotonicznych, będzie on mógł pracować w temperaturze w przedziale od 200 do 500 stopni Celsjusza.
Innowacja na światowych rynkach
Z analizy rynku przeprowadzonej przez spółkę wynika, że aktualnie zarówno w Polsce, jak i na świecie czujnik mierzący ciśnienie zbudowany z światłowodów nie jest dostępny. W rezultacie firma chciałaby wdrożyć swoje rozwiązanie nie tylko w kraju, ale także za granicą. Tylko nad Wisłą wartość branży czujników automatycznych szacowana jest na kwotę około 45 mln złotych rocznie.
Realizacja inwestycji jest możliwa m. in. dzięki pozyskaniu dofinansowania w kwocie 4,9 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Ekspansja międzynarodowa
InPhoTech aktywnie działa nie tylko na polskim rynku, ale także międzynarodowym. Był jedną z 8 firm technologicznych z naszego kraju, które zachwyciły świat podczas EXPO w Mediolanie – o czym pisaliśmy w INNPoland. Spółka znalazła się również w gronie 50. najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw z tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej w zestawieniu Deloitte.
Firma specjalizuje się w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w zakresie światłowodów specjalnych – mikrostrukturalnych, fotonicznych, szklanych czy polimerowych. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie w telekomunikacji, medycynie, górnictwie, transporcie, bezpieczeństwie czy technologiach kosmicznych.