8 firm technologicznych z Polski zachwyciło świat podczas EXPO w Mediolanie. Jakie projekty zaprezentowały?

Polski Pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie
Polski Pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie Fot. Innpoland/IM
W niedzielę zakończył się polski tydzień branży ICT w trakcie targów EXPO w Mediolanie. We Włoszech 8 firm znad Wisły zaprezentowało tysiącom odwiedzających swoje produkty oraz usługi. Była to również świetna okazja do nawiązania kontaktów z przedstawicielami funduszy venture capital. Oto lista przedsiębiorców, którzy reprezentowali nasz kraj.


1. Digital Core Design


Firma z Bytomia od lat specjalizuje się w projektowaniu światowej klasy procesorów, co potwierdza fakt, że stworzyła najszybsze tego typu urządzenie na świecie. Do jej klientów należą m. in. Philips, Sony czy Toyota. Łącznie z rozwiązań Digital Core Design na całym świecie korzysta około 300 milionów urządzeń elektronicznych.

2. Omni3D


Firma z Poznania zajmuje się produkcją drukarek oraz materiałów w technologii 3D. Zasłynęła ze współpracy z warszawskim ZOO. Otóż mieszkający w nim pingwin stracił pół dzioba. W efekcie istniała szansa, że stado nie zaakceptuje odszczepieńca. Ale wtedy Na pomoc Półdzióbkowi, bo takie po incydencie otrzymał imię, przyszła Omni3D. Dzięki technologii druku 3D pingwin otrzymał „uszytą” na miarę protezę, a samice znów mogły spojrzeć na niego przychylnym okiem.

3. Ifinity


Spółka do lamusa chce odesłać technologię GPS. W tym celu wykorzystuje beacony – są to miniaturowe urządzenia, które za pośrednictwem rozwiązania Bluetooth Low Energy łączą się ze smartfonem. Pozwala to zlokalizować użytkownika na bardzo małej przestrzeni, nawet wewnątrz budynku. W Ifinity zainwestował m. in. fundusz SpeedUp Venture Capital Group z Poznania. Firma dostała się również do inkubatora Intela, Cisco i Deutsche Telekom. Ifinity wdrożyła również projekt Virtualna Warszawa.

4. Game Technologies


Sztandarowym produktem tej firmy z Poznania jest uniwersalny kontroler do cyfrowych gier planszowych – kostka DICE+. To rozwiązanie jako pierwszy produkt z Polski trafiło do sklepów Apple. Ponadto jako pierwszy projekt z naszego kraju został nagrodzony w prestiżowym iF Product Design 2014 w Monachium.

5. OORT


Firma z Wrocławia specjalizuje się w tzw. Internecie Rzeczy. Opracowała technologię, która umożliwia zmianę dowolnego urządzenia elektronicznego w inteligentne. Jej autorskie rozwiązanie SmartHome zostało uznane przez Gartner, jedną z największych na świecie firm analityczno-doradczych – za jedno z 3 najciekawszych na świecie. Spółka planuje również reaktywować słynną polska markę Unitra.

6. MGGP Aero


Firma z Tarnowa zajmuje się dostarczaniem geoinformacji na podstawie danych uzyskanych ze zdjęć lotniczych oraz skaningu laserowego. Swoje usługi kieruje do wszystkich stron zainteresowanych informacją przestrzenną, jak samorządy, infrastruktura czy przemysł. Z jej rozwiązaniami można zapoznać się za pośrednictwem serwisów map2.pl czy ukosne.pl.

7. InPhoTech


Firma zajmuje się produkcją oraz pracami w zakresie B+R światłowodów specjalnych. Technologie, nad którymi pracuje wykorzystywane są m. in. w telekomunikacji, metrologii, medycynie, górnictwie, transporcie czy do analizy jakości.

8. Sportovia


Jest to platforma przeznaczona do łączenia ze sobą osób aktywnych fizycznie. Mogą z niej korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Umożliwia planowanie, rejestrację, analizę treningów czy znalezienie i zatrudnienie trenera. Posiada 2 oddzielne aplikacje mobilne – jedną dla zawodników, a drugą dla trenerów.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.