Międzynarodowa grupa standaryzacyjna MPEG, która na swoim koncie ma m. in. opracowanie formatu MP3, doceniła rozwiązanie firmy Zylia z Poznania. Dzięki temu jako pierwszemu podmiotowi z Polski w historii pracy tej organizacji, przedsiębiorstwu ze stolicy Wielkopolski udało się wprowadzić swoją technologię do międzynarodowego standardu kompresji kodowania dźwięku przestrzennego – MPEG-H 3D Audio. Jest to ogromny sukces zarówno naukowy, jak i biznesowy.
Od marzenia do realizacji
W skład grupy MPEG wchodzą przedstawiciele tak znanych światowych marek, jak Dolby, Huawei, Panasonic, Philips czy Qualcomm. Celem wspólnych prac ekspertów tych firm jest opracowywanie rozwiązań, które jeszcze w większym stopniu pozwolą cieszyć się przyjemnością dźwięku.
Tak oczekiwany przez najbardziej wymagających fanów dobrego brzmienia efekt, Tomasz Żernicki, twórca Zylii, postanowił osiągnąć jeszcze w czasie odbywania doktoratu na Politechnice Poznańskiej. Teraz jego marzenie się spełniło. Technologia opracowana przez kierowany przez niego zespół umożliwia jednoczesną kompresję 24 kanałów dźwięku z prędkością 100 kb/s.
Wysiłki polskiego naukowca pod koniec ubiegłego roku doceniła organizacja MPEG. Zylia jako pierwsza polska firma w historii wprowadziła do międzynarodowego standardu kompresji kodowania dźwięku przestrzennego MPEG-H 3D Audio, własną technologię.
Kolejny sukces
To jednak nie jedyny sukces firmy z Poznania w ostatnim czasie. Kolejnym z nich jest inny projekt Zylli – AudioImmersion. Na czym on dokładnie polega? Tak kilka miesięcy temu na łamach INNPoland jego działanie opisał Tomasz Żernicki.
Innowacja, którą docenia Europa
AudioImmersion, czyli marzenie niemal każdego dźwiękowca, to wynalazek w kształcie kulistej macierzy mikrofonowej. Projekt został zbudowany w oparciu o wyniki projektu AudioSense, którego realizacja była możliwa m. in. dzięki dofinansowaniu w kwocie 986 tys. złotych, które firma pozyskała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach organizowanego przez państwową agencję krajowego programu Lider.
Co więcej, jakiś czas temu technologia ta została uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych wynalazków w Europie – o czym pisaliśmy w INNPoland. Tak możliwości nowatorskiego mikrofonu opisał Tomasz Żernicki:
Jest lider, jest ekspansja
Jednak Zylia nie chce być liderem tylko na własnym podwórku. Firma z Poznania zaprezentowała AudioImmersion na listopadowych targach AES (Pro Audio) w Nowym Jorku. Jak zapewniają twórcy urządzenia, wynalazek spotkał się z dużym zainteresowaniem gości tej prestiżowej imprezy.
Zaowocowało to kilka tygodni temu wyborem projektu Zylli spośród 400 firm do grona zaledwie 8 startupów przyjętych do programu akceleracji Next Step Challenge. W efekcie pod okiem specjalistów z duńskiego akceleratora ACCELERACE i firmy Bang&Olufsen (światowy lider w branży audio), poznaniacy będą pracować nad globalną komercjalizacją swojego urządzenia. Tak, aby zawsze być liderem!
W ramach naszego projektu proponujemy technologię, która pozwala rejestrować dźwięk przestrzenny oraz separować źródła dźwięku. Spróbuję opisać tą ideę na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie scenę z muzykami, których występ pragniemy zarejestrować na audio. Potrzebujemy do tego wielu urządzeń ustawionych pomiędzy członkami zespołu. Przy zastosowaniu naszej technologii mikrofon będzie jeden, ale w formie kulistej macierzy - AudioImmersion.
Tomasz Żernicki
Przy jego pomocy będziemy mogli nagrać wszystkich muzyków od razu, otrzymując nagranie dźwięku przestrzennego. A opracowane przez nas algorytmy analizy nagranego koncertu umożliwią odseparowanie poszczególnych ścieżek, np. gitary, czy wokalisty. Ułatwi to w szczególności pracę inżynierom dźwięków, pracującym przy koncertach, jak również zwykłym muzykom amatorom realizować profesjonalne nagrania.