Solaris wozi pasażerów w całej Europie. Gdy firma miała kłopoty, ani przez chwilę nie myślała o wyprowadzce z Bolechowa

Solaris w 2015 roku odnotował rekordowe przychody w kwocie 1,7 mld złotych.
Solaris w 2015 roku odnotował rekordowe przychody w kwocie 1,7 mld złotych. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
W ubiegłym roku jeden z największych producentów pojazdów komunikacji miejskiej w Europie – Solaris, odnotował rekordowe przychody na poziomie 1,7 mld złotych. Firma z Bolechowa sprzedała w 2015 roku łącznie 1 279 autobusów i trolejbusów, a także 17 tramwajów. To kolejna w ostatnim czasie świetna wiadomość ze spółki założonej przez Krzysztofa i Solange Olszewskich.

Zaczynali od warsztatu, ale nigdy się nie poddali
Solaris już 13 lat z rzędu jest liderem na rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w Polsce. Ponadto spółka w ubiegłym roku podpisała kilka spektakularnych kontraktów w innych państwach. Jednak nie zawsze sytuacja producenta z Bolechowa wyglądała tak różowo. Początki biznesu to prace dorywcze w Szwecji i niewielki warsztat – o czym pisaliśmy w INNPoland. Te trudne czasy w rozmowie z Money.pl przypomniała Solange Olszewska:
Solange Olszewska

Czujemy się bardzo odpowiedzialni za to, co robimy, za nasze pojazdy, naszych ludzi i bezpieczeństwo naszych pasażerów. Wiele razy zdarzało się, że w bardzo trudnych momentach ratowaliśmy firmę i miejsca pracy. Nie żyjemy w raju. Jednak nigdy nie chcieliśmy przenosić produkcji do innego kraju.

Rok 2015 był świetny. A 2016 zaczął się jeszcze lepiej
Dziś kłopoty zdają się omijać Solarisa szerokim łukiem. W ubiegłym roku elektryczne autobusy z Bolechowa wjechały m. in. do Barcelony i Paryża. Z kolei pod koniec 2015 roku producent podpisał kontrakt na dostawy pojazdów do Izraela, a dokładne do Tel Awiwu i Nazaretu.

Rok 2016 Solaris także powitał z przytupem. Najpierw firma podpisała kontrakt na dostawę 300 pojazdów do Włoch na astronomiczną kwotę 110 mln euro, a kilka tygodni temu model Urbino 12 electric został wybrany autobusem roku w Hiszpanii.
Łącznie Solaris dostarczył do 29 państw z całego świata ponad 13 tys. pojazdów komunikacji miejskiej. Firma z Bolechowa zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w naszym kraju oraz niemal 300 pracowników w zagranicznych filiach.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.