Oscar Designu w rękach Polaka! Projektanci znad Wisły nie obniżają lotów

Wizualizacja kompleksu biurowego Warsaw Spire.
Wizualizacja kompleksu biurowego Warsaw Spire. Fot. Materiały prasowe
Red Dot Design Award nazywane są Oscarami Designu. Najwyżej oceniane projekty, jakie spływają na ten prestiżowy konkurs, otrzymują tytuł Red Dot: Best of the Best. Do tego elitarnego grona trafia mniej więcej co setny ze zgłoszonych projektów. Właśnie trafił on w ręce polskiego designera, Maca Stopy.

Stopa stworzył wyjątkową płytę – Laminam Star Maker. To trójwymiarowa układanka pięciokątnych gwiazd wpisanych w sześciokątne cieniowanie. Ta misterna mozaika pozwala zmieniać wzory niemalże w nieskończoność, poprzez obracanie ich o 90 stopni i zestawianie z płytami sąsiednimi. Rozwiązanie można z powodzeniem zastosować tak w domu, jak i w przestrzeniach komercyjnych czy biurowych.
O ironio, sukces zaskoczył samego twórcę płyt. – Bardzo cenię Red Dot Awardsm ale projektując Laminam Star Maker, nie myślałem o zdobyciu tej nagrody – skwitował Stopa. – Postanowiłem stworzyć produkt, którego poszukiwałem jako architekt do konkretnego wnętrza. Włoskie wielkoformatowe płyty Laminam okazały się tworzywem niezwykle wdzięcznym i skutecznie pobudziły moją wyobraźnię.

Produkt finalny jest bardzo uniwersalny i może być stosowany do rozmaitych zadań: jako dekoracyjne wykończenie ścian, podłóg, elewacji, blatów kuchennych, ale także materiał do wykorzystania przy produkcji mebli – opowiadał.
Tworzywem, w którym „wyrzeźbił” swoje dzieło designer, są spieki kwarcowe Laminam – kompozycja naturalnych składników, w szczególności kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Granulat tych elementów zostaje sprasowany, a następnie spieczony w piekielnej temperaturze 1220 stopni C. Powstała w ten sposób wielkoformatowa płyta jest idealnie płaska, może być też precyzyjnie przycięta. Jest wytrzymała, odporna na zarysowania, ścieranie, promieniowanie UV. Idealnym przykładem użycia takich płyt jest warszawski kompleks biurowy Warsaw Spire.

Projekt Stopy oceniało 41-osobowe jury: niezależni projektanci, profesorowie wzornictwa czy dziennikarze. Kierowali się oni takimi kryteriami, jak stopień innowacji, jakość, funkcjonalność, ekologia. W lipcu br. Stopa – wraz z innymi wyróżnionymi – odbierze nagrodę na scenie teatru Aalto w Essen.
Ostatnie lata były dla polskich designerów pasmem sukcesów. Dwa lata temu ich dzieła przyciągnęły wielotysięczną publiczność na wystawy polskiego designu organizowane m.in. w Nowym Jorku, Mediolanie czy Sao Paulo. W ubiegłym roku uwagę przykuwały lustro Tafla Oskara Zięty, krzesła Kanu zaprojektowane przez Tomasza Augustyniaka, lampy Totem Kingi Chmielarz, ubrania kapsułowe Joanny Wawrzyńczak czy wagon restauracyjny w pociągu Intercity projektu Janusza Kaniewskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.