7 mitów o „zdrowej” żywności. Tego jedzenia lepiej unikać!

Tradycyjny chleb szczeciński. Warto sięgać po dobre, polskie pieczywo!
Tradycyjny chleb szczeciński. Warto sięgać po dobre, polskie pieczywo! fot. Łukasz Wądołowski/Agencja Gazeta
Znasz to już? „Zdrowa” żywność, o której usłyszałeś w wiadomościach albo od znajomego, mającego hopla na punkcie zdrowego odżywiania. I nieważne, jak bardzo możesz tego nie lubić, kupujesz, bo myślisz, że wpływa pozytywnie na zdrowie. Tymczasem, nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

1. Multiwitamina w pigułkach

Wielu z nas bierze każdego dnia zestawy witamin, które mają wspomagać odporność, koncentrację, skórę czy włosy. I oczywiście, każdy z nas potrzebuje codziennie niewielkiej ilości takich witamin jak A, C czy E. Ale wieloletnie badania pokazują, że mamy więcej witamin niż potrzebujemy z tego, co codziennie jemy. Nie ma więc potrzeby dodatkowego wspomagania w pigułce, jeśli spożywamy zbilansowane posiłki.

2. Soki

Często nie zawierają błonnika, kluczowego składnika, wspomagającego nasz układ pokarmowy. Dostajemy za to cukier, który powodować późniejsze napady głodu, huśtawki nastroju czy ogólną ospałość i brak sił.

3. Pieczywo bezglutenowe

Jeśli nie należysz do 1 proc. mniejszości, który ma nietolerancję na gluten, prawdopodobnie nie będzie miał na Ciebie złego wpływu. Badania pokazują, że większość ludzi cierpi z powodu niewielkich wzdęć czy gazów, niezależnie od tego, czy spożywają pieczywo pochodzenia pszennego czy nie. Można więc śmiało po nie sięgać.

4. Mleko migdałowe

Drogie mleko migdałowe uchodzi za alternatywę dla krowiego. Przeżywa ogromną popularność w ostatnich latach. Migdały to co prawda białkowi mocarze. Ale szklanka mleka migdałowego zawiera zaledwie około 2 proc. migdałów i małe ilości białka. Jeśli więc szukasz prawdziwie zdrowej alternatywy, warto zdecydować się na mleko sojowe czy o niskiej zawartości tłuszczu.


5. Płatki

Szczególnie popularne wśród miłujących fitness i szczupłą, wysportowaną sylwetkę. W rzeczywistości to mnóstwo cukru i kalorii – szklanka zawiera ok. 600 kalorii, czyli tyle samo co dwie kanapki z serem i indykiem, albo cztery batoniki zbożowe.

6. Woda butelkowana

Nie jest czystsza i zdrowsza niż woda z kranu. Jednak ludzie na całym świecie wydają rocznie co najmniej 100 mld dolarów na wodę w butelkach. Tymczasem Elizabeth Royte, autorka książki „Bottlemania” dowodzi, że 92 proc. amerykańskich systemów wodnych spełnia lub przekracza federalne normy bezpieczeństwa. Woda z nich jest co najmniej tak samo czysta, a często nawet czystsza niż woda butelkowana. Doskonałym polskim przykładem jest np. Olsztyn, gdzie jest idealna do spożycia kranówa.

7. Olej kokosowy

Olej kokosowy ma zbliżoną zawartość do oliwy z oliwek, pod względem tłuszczu i kalorii. Ale w przeciwieństwie do łyżki oliwy, która posiada tylko gram tłuszczów nasyconych i ponad 10 gramów zdrowych tłuszczów, łyżka oleju kokosowego ma aż 12 g tłuszczów nasyconych i zaledwie jeden gram zdrowych tłuszczów. Eksperci sugerują unikanie tłuszczów nasyconych. Wpływają one na ryzyko podnoszenia cholesterolu i cukrzycy typu 2.

Źródło: Business Insider

Napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.