Międzynarodowy konkurs European Space Navigation Competition (ESNC), znany bardziej jako Galileo Masters, trwa jeszcze do 30 czerwca! Tegoroczna edycja tego prestiżowego konkursu – którego celem jest wybranie i wsparcie najciekawszych pomysłów i projektów wykorzystujących nawigację satelitarną – została połączona z rozpoczęciem naboru do akceleratora technologii kosmicznych Space3ac.
Do konkursu Galileo Masters zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące dane satelitarne. Według prezesa Blue Dot Solutions, Krzysztofa Kanawki, Polska edycja zdobyła najwięcej zgłoszeń wśród wszystkich edycji na świecie – było to 64 na 500 wniosków. A jest szansa, że w tym roku zgłoszeń będzie jeszcze więcej. Można je składać do 30 czerwca.
Start tegorocznej edycji został ogłoszony przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jadwigę Emilewicz, podczas konferencji prasowej „Systemowe wsparcie sektora kosmicznego – otwarcie konkursu Galileo Masters i naboru do akceleratora kosmicznego Space3.ac”.
– Do konkursu przesyłane są pomysły na wykorzystanie technologii GNSS w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy życia codziennego – komentował Maciej Mickiewicz, jeden z organizatorów. - Może to być innowacyjna usługa, produkt lub pomysł na badania naukowe – dodawał. Zgłaszać się mogą indywidualni pomysłodawcy lub zespoły, organizacje, firmy czy instytucje. Wygrana w edycji regionalnej jest też przepustką do finału międzynarodowego, w którym nagroda główna to 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród to ponad milion euro.
Dodatkowo w rachubę wchodzą nagrody specjalne oraz inkubacja pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Finaliści polskiej edycji mają szansę na staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, możliwość skorzystania z powierzchni biurowych i rad mentorów. Zainteresowani Galileo Masters mogą także aplikować do programu akceleracyjnego Space3ac. - Misją akceleratora jest rozwijanie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie przemysłu i spółek skarbu państwa ze startupami – podkreśla Wojciech Drewczyński, jeden z pomysłodawców Space3ac. - Chcemy wspierać eksport polskich produktów i usług związanych z sektorem kosmicznym nie tylko w Europie, ale i poza nią – dodaje.
W Space3ac mają szansę wziąć udział startupy, laureaci konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters oraz zespoły akademickie, które pracują nad projektami wykorzystującymi technologie kosmiczne. Aplikacje do akceleratora będzie można składać do 20 czerwca na stronie akceleratora. W pierwszym etapie wyselekcjonowanych zostanie 10 zespołów, które zostaną zaproszone na Preparation Camp do Gdańskiego Inkubatora Starter w terminie 27-29 czerwca. Ostateczna akceleracja – dla pięciu najlepszych zespołów – rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 sierpnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Finałem naboru będzie prezentacja pomysłów podczas Demo Day, 8 września 2016 r., przed grupą międzynarodowych inwestorów.
Nagroda dla najlepszego zespołu to 50 tys. złotych na prace badawczo-rozwojowe. Akcelerator otwiera też szanse na komercyjne wdrożenia wytwarzanych technologii u partnerów programu (m.in. Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, Polskiej Agencji Kosmicznej czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Creotech Instruments, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Gdański Park Naukowo-Technologiczny). Pula na inwestycje wynosi w sumie 2 mln złotych, jednak równie cenne mogą okazać się kontakty nawiązane za pośrednictwem akceleratora.