Jeszcze nigdy tak wiele firm w Polsce nie drżało o swoją reputację. Pozdrawiamy EY i Eurolot!

Google to w oczach polskich studentów najatrakcyjniejszy pracodawca.
Google to w oczach polskich studentów najatrakcyjniejszy pracodawca. Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Więcej niż co czwarta firma w Polsce ma kłopoty ze znalezieniem odpowiednio utalentowanych pracowników, a przyczyną jej kłopotów jest kiepski wizerunek – takie wnioski płyną z badań Employer Branding w Polsce. Tymczasem czas goni.


Niewielka atrakcyjność czy kiepska reputacja to problem 27 proc. z 350 przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu. Z jednej strony to dobre wieści – bo odsetek firm martwiących się o swoją reputację wzrósł niemalże dwukrotnie. Z drugiej strony – to wciąż zaledwie co czwarta firma nad Wisłą.


Oczywiście, najczęściej przedsiębiorcy wskazują przyczyny prozaiczne: mało konkurencyjne wynagrodzenia i niewielkie możliwości awansu. Ale badanie pokazuje, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nasi rodzimi biznesmeni zaczęli się też martwić o swoją reputacją. Trudno się zresztą dziwić: 38 proc. ankietowanych stwierdziło, że to właśnie problem z pozyskaniem nowych talentów będzie miał największy wpływ na kondycję ich firm.


Cóż, employer branding jest filozofią, która w Polsce dopiero raczkuje. – 27 proc. to bardzo mało – potwierdza Justyna Piesiewicz, prezes zarządu IACL, Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekspertów Komunikacji i Przywództwa. – Tymczasem reputacja to jest główny element firmowej filozofii – mówi.


Rzeczywiście, gdyby spojrzeć na wyniki badań atrakcyjności firm jako pracodawców, czołówka przedsiębiorstw w tym rankingu to albo globalne korporacje, albo wielkie polskie przedsiębiorstwa. Google Polska dominuje zarówno w kategorii „Branża IT”, jak i szeroko pojmowanej „Biznes”. Tuż za nią – w obu kategoriach – uplasował się Microsoft. Za nim – w branży IT – znajdziemy dwie globalne korporacje, Intel i IBM Polska, a piątkę zamyka Grupa Kapitałowa CD PROJEKT.
Kolejne miejsca w kategorii „Biznes” opanowały rodzime firmy i instytucje: 3. miejsce należy do... Narodowego Banku Polskiego, a za nim znajdziemy TVN oraz – mimo wszystkich swoich kłopotów – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Nawet w kategorii „Inżynieria” na 4. pozycji znajdziemy Google. Tu króluje jednak Grupa Skanska, potem Polska Grupa Energetyczna i Budimex, a piątkę domyka Volkswagen Poznań.

Czarnych list pracodawców nikt nie tworzy, ale w mediach społecznościowych nie brakuje branżowych grup, których użytkownicy wskazują sobie wyjątkowo fatalnych pracodawców. Justyna Piesiewicz wskazuje przypadki choćby wielkiej firmy konsultingowej EY oraz linii lotniczych Eurolot: pierwszą pozwał pracujący w niej stażysta, drugą – grupa stewardess.

– Podstawowym elementem budowania marki pracodawcy jest dotrzymanie obietnicy – mówi nam ekspertka. – Jeżeli obiecuje się kandydatom wynagrodzenia i rozwój zawodowy, a potem okazuje się, że na szkolenia trzeba poczekać, podwyżki – może będą, ale nie teraz, liczą się targety, a przy okazji dochodzi do mobbingu... to o jakiej reputacji chcemy tu rozmawiać – podkreśla Piesiewicz.

Według niej, employer branding można sprowadzić do trzech zasad. Pierwsza jest oczywista: dbamy o rzetelne i terminowe wynagrodzenia. Po drugie, budujemy spójną markę pracodawcy – wewnątrz i na zewnątrz – tak, by „fajna atmosfera” nie była wyłącznie hasłem z billboardu. I wreszcie – poświęcamy na to czas, bowiem budowa marki zaczyna się od pierwszego dnia istnienia firmy. – Nawet powiedzenie „dzień dobry” czy „dziękuję” sprzątaczce to employer branding – kwituje Piesiewicz. Im bardziej będzie topnieć strumień nowych pracowników, wkraczających na rynek pracy, tym bardziej te – wydawałoby się, oczywiste – zasady zaczną nabierać znaczenia.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili