Polska firma zadziwia hojnością: każdy z niemal półtora tysiąca jej pracowników otrzyma po 5000 złotych nagrody

Pracownicy PPL mają szansę otrzymać po 5 tys. zł nagrody.
Pracownicy PPL mają szansę otrzymać po 5 tys. zł nagrody. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Jeżeli ktoś tworzyłby rankingi szczodrości polskich firm, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” wskoczyłoby zapewne z marszu na pierwszą pozycję listy. Spółka postanowiła podzielić się ze swoimi pracownikami zyskiem wypracowanym przez pierwsze siedem miesięcy tego roku.

W opublikowanym komunikacie firma ujawniła, że od stycznia do lipca tego roku udało jej się wypracować niemal 185 mln zł zysku netto. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy poprzedniego roku to więcej o niemal 26 mln złotych, są to również – zgodnie z informacjami firmy – najlepsze wyniki od pięciu lat.

– Taki, wyższy od wcześniej planowanego, wynik stwarza możliwość zwiększenia puli środków, przeznaczonych na nagrody uznaniowe dla załogi – podkreśla też firma. – Według szacunkowych wyliczeń w pierwszej transzy nagrody, każdy uprawniony pracownik PPL (ponad 1400 osób) mógłby otrzymać ok. 5200 złotych brutto – dodaje.

Jednak zapowiedzi te mają drugie dno: w „Portach Lotniczych” trwa spór zbiorowy między władzami firmy a związkami zawodowymi. Nagrody stają się kolejnym elementem tej batalii. – Możliwość wypłaty większej nagrody uznaniowej wymaga jednak zmiany zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który reguluje wysokość Funduszu Nagród – można przeczytać w komunikacie. – Na zmianę muszą zgodzić się wszyscy sygnatariusze ZUZP, czyli Naczelny Dyrektor i wszystkie działające w przedsiębiorstwie związki zawodowe. Mimo zgody na zmiany w zapisach dokumentu części partnerów społecznych, finalne porozumienie blokują cztery spośród siedmiu działających w PPL organizacji związkowych – dorzucają autorzy.


– W każdej chwili jestem gotowy do realizacji zobowiązań, w tym zobowiązania dotyczącego wypłaty pierwszej transzy nagrody uznaniowej, do czego zobowiązałem się w porozumieniu zawartym z częścią związków zawodowych – potwierdzał dyrektor PPL, Mariusz Szpikowski. – Aby tak się stało, warunkiem koniecznym jest zawarcie ostatecznego porozumienia z całą stroną społeczną dotyczącą kwestii płacowych, a niezbędnym elementem na drodze do tego jest zakończenie toczącego się z trzema związkami zawodowymi sporu zbiorowego. Niestety, takiej woli nie widać – kwitował. Innymi słowy, z perspektywy związkowców, nagrody uznaniowe są sposobem na zamknięcie związkowcom ust.

źródło: Puls HR
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.