Miasta przyszłości będą efektywnie wykorzystywać energię. Opowiedzieli o tym wizjonerzy na konferencji #ETtalks

17 kwietnia odbyła się w Warszawie konferencja #ETtalks. Jej główną tematyką były działania podejmowane na rzecz efektywnego wykorzystywania energii.
17 kwietnia odbyła się w Warszawie konferencja #ETtalks. Jej główną tematyką były działania podejmowane na rzecz efektywnego wykorzystywania energii. Fot. Materiały promocyjne
Unia Europejska i rządy wielu państw coraz częściej dostrzegają konieczność zwiększenia efektywności energetycznej, która wpływa na poprawę jakości i rozwój gospodarek. Jak podkreśliła Rachel Kyte reprezentant Sekretarza Generalnego ONZ dla programu Sustainable Energy for All, wymaga to ścisłej współpracy z biznesem i wszystkimi firmami, które coraz lepiej radzą sobie z wdrażaniem nowych technologii. To pozwoli na realizację rosnących oczekiwań względem ekologii.

Efektywność energetyczna jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego, co dostrzegają również politycy i rządy. W zmieniającym się systemie energetycznym, w którym stabilne źródła będą w coraz większym stopniu zastępowane przez energetykę odnawialną, niezbędne są inteligentne budynki, zdolne do magazynowania energii.

Polska edycja #ETtalks
Tej kwestii poświęcona była konferencja #ETtalks (Engineering Tomorrow talks), która odbyła się 17 kwietnia w warszawskim muzeum Polin. Jest ona częścią globalnej serii konferencji, w których biorą udział mówcy i wizjonerzy prezentujący najnowsze trendy technologiczne związane zarówno bezpośrednio z klimatem jak i wpływającą na niego energetyką. Podczas wystąpień prezentowane były między innymi innowacyjne koncepcje inteligentnych budynków i miast przyszłości, których celem jest efektywne pozyskiwanie energii[/b].

Podczas konferencji w Warszawie przedstawiono wiele rozwiązań na rzecz klimatu. Wśród nich były między innymi te stosowane bezpośrednio w branży energetycznej, jak i w budownictwie. Inteligentne budynki najnowszej generacji nie tylko czerpią energię, ale również są w stanie ją produkować. Tak między innymi mają wyglądać supermarkety przyszłości, wpisujące się w koncepcję smart city.

Zainwestować w technologię
Skoro biznes polega na trafnych inwestycjach, należy również odpowiedzieć na pytanie o to, które technologie służące ekologii mogą stać się w przyszłości wiodącymi i będą z nami na co dzień, a które są wyłącznie efektem krótkotrwałej mody.


Na tego typu pytania odpowiada jeden z gości konferencji – Natalia Hatalska, która jako analityk trendów, założycielka i CEO instytutu badań nad przyszłością - infuture hatalska foresight institute, na co dzień zajmuje się badaniem trendów dla biznesu. W tym celu układa scenariusze dla przyszłości i prognozuje różne jej warianty. O tym właśnie przeczytacie w naszej rozmowie z autorką bloga hatalska.com.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Danfoss.

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.