Półroczny płatny urlop? Ta polska firma je oferuje, trzeba spełnić tylko jeden warunek

Pragniesz nielimitowanego urlopu? Firma VAN group oferuje takie swoim pracownikom
Pragniesz nielimitowanego urlopu? Firma VAN group oferuje takie swoim pracownikom flickr.com / fot. Thomas Kohler / CC BY 2.0
Harujesz jak wół, a szef i tak patrzy krzywym okiem, kiedy nieśmiało prosisz o zasłużony urlop? Może czas zmienić pracę i to na taką, gdzie wolne będziesz mógł wziąć kiedy chcesz i na jak długo chcesz. Nielimitowane urlopy to nowatorski i odważny trend w Polsce, choć sam pomysł od dawna praktykowany jest za oceanem.

Transportowa firma VAN group ma prostą politykę - jeśli twoja praca przynosi zyski, zasługujesz na dodatkowy odpoczynek. Jest jeszcze jeden warunek wzięcia nadprogramowych dni wolnych - reszta zespołu również musi wyrazić na to zgodę. I tyle.

Długi odpoczynek racz nam dać szefie
Brzmi jak sen, ale nielimitowane urlopy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pierwsze tego typu koncepcje pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i szybko okazało się, że rozwiązanie zaczyna się sprawdzać. Pracownicy nie nadużywają swobody, a zamiast godzin spędzonych w pracy stawiają na rezultaty. Nielimitowane urlopy zostały wprowadzone m.in. w takich firmach jak General Electric, Netflix, Evernote, Virgin czy LinkedIn. Teraz polskie firmy również rozważają wprowadzenie pomysłu w życie, a VAN group już go realizuje. Firma nie ukrywa, że to wspaniały sposób, aby przyciągnąć nowych ludzi, ale również utrzymać obecnych.

– Od lat pracodawcy oferują różne pozapłacowe benefity. Karty sportowe czy opieka medyczna to już w tej chwili standard. Chcieliśmy zrobić coś nowego i skoro nasza organizacja na to pozwala, to dlaczego nie? – mówi Jacek Słomski z VAN group w rozmowie z Money.pl

Dzięki wprowadzonemu udogodnieniu pracownik może elastycznie zarządzać swoim czasem i czuć się odpowiedzialnym za wyniki swojej pracy. To daje poczucie sprawstwa - pracownicy pracują tak, jakby sami byli właścicielami małej firmy.

– Wyniki finansowe są widoczne i od nich zależy premia, jaką co miesiąc dostają – wyjaśnia Słomski – Dlatego nie boimy się, że opcja będzie nadużywana. Nasi pracownicy wiedzą, że efektywna praca im się opłaci.

Firmy wprowadzające nielimitowane urlopy mogą stać się sporą konkurencją dla przedsiębiorstw oferujących tradycyjny model pracy. Szczególnie, kiedy tradycją stają się nadgodziny, przeładowanie zadaniami i szefostwo, które nie docenia pracownika.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.