Ceny jedzenia i ubrań w Polsce rosną. A to dopiero początek

Pensje pracowników rosną, ale drożeją produkty i usługi
Pensje pracowników rosną, ale drożeją produkty i usługi fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Niby pensje pracowników nigdy nie były wyższe - w kwietniu wzrosły aż o 7,8 proc., według danych GUS, ale zarobionymi pieniędzmi nie pocieszymy się długo. Podwyżki wydamy na chleb, warzywa i nowe ubrania, których ceny niepokojąco rosną.

Średnia płaca Polaków wynosi już 4840,44 zł brutto, zaś podwyżki od dziewięciu lat nie były tak wysokie (w sektorze przedsiębiorstw). Czy uda nam się zainwestować dodatkowe pieniądze? Polakom zarabia się lepiej, ale przedsiębiorcy rewanżują się cenami towarów i usług.

Aż 65 proc. przedsiębiorstw zamierza podnieść ceny swoich produktów i usług o 4-5 proc. - prognozuje w rozmowie z „Faktem” ekonomista Marek Zuber. Wszystko za sprawą wyższych kosztów pracy. Najszybciej podrożeje żywność - więcej będziemy płacić za warzywa, pieczywo i tłuszcze. Już w kwietniu ich cena wzrosła o 0,4 proc, jak wynika z badań GUS.

Nie tylko żywność będzie droższa
Ceny rosną nie tylko w przemyśle spożywczym. Od kwietnia więcej płacimy również za odzież i obuwie - są one droższe o 2,4 proc. Także rachunki za wodę będą wyższe. Z prawie 2,5 tys. wniosków złożonych przez spółki wodociągowe, prawie wszystkie zakładają podwyżki cen. I tak opłaty za wodę i ścieki mogą wzrosnąć nawet o 9 proc. w ciągu trzech lat.


Więcej będziemy także płacić za usługi bankowe. PKO BP od 4 sierpnia podnosi opłaty dla Konta za Zero z 6,90 do 8 zł. Również transakcje za pomocą bankowości telefonicznej będą objęte podwyżkami. Eksperci twierdzą, że na tym nie koniec - inne banki wezmą przykład z PKO BP i także zwiększą opłaty za swoje usługi.

Jakby tego było mało, podwyżki cen dotykają już kierowców, i to boleśnie. Nie dość, że koszty utrzymania auta znacznie się zwiększyły, to na dokładkę ceny paliwa rosną jak szalone.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.