Resort finansów planuje duże zmiany w leasingu aut. Wielu przestanie się to opłacać

Od nowego roku Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zmiany w leasingu. Branie samochodów na firmę stanie się nieopłacalne
Od nowego roku Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zmiany w leasingu. Branie samochodów na firmę stanie się nieopłacalne fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Leasing aut może się stać nieopłacalny. Odliczanie od przychodu całości rat za samochody osobowe wraz z nadejściem nowego roku dobiegnie końca. Na proponowanych przez resort finansów zmianach najbardziej ucierpią przedsiębiorcy kupujący modele warte ponad 150 tys. zł.

W przyszłym roku ma wzrosnąć limit amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu z obecnych 20 tys. euro (ok. 85 tys. zł.) do 150 tys. zł. Choć jest to niewątpliwie korzystna zmiana, nie jest to jedyna modyfikacja zapowiadana przez Ministerstwo Finansów.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, równocześnie limitem zostaną objęte koszty przy leasingu operacyjnym. Dziś ten, kto bierze pojazd w leasing, zalicza opłaty leasingowe do kosztów bez żadnych ograniczeń. Resort finansów planuje jednak zrównanie limitów odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami leasingu operacyjnego. Będzie to oznaczać, że taka forma finansowania zakupu aut droższych niż 150 tys. zł nie będzie się opłacać.

Leasing tańszych samochodów
Leasingobiorcy tańszych samochodów również na planowanych zmianach stracą. Jak zapowiada minister finansów Teresa Czerwińska na łamach DGP, ograniczona zostanie możliwość odliczania wydatków, gdy samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Jeśli auto będzie służyło właśnie takim celom mieszanym, firma będzie mogła odliczyć tylko 50 proc. poniesionych wydatków.


Na zmianach mogą zyskać właściciele luksusowych aut. Przy wartości netto samochodu 300 tys. zł będą mogli odliczyć 150 tys. zł, zamiast, jak dziś, 86,5 tys. zł.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany wpłyną nie tylko na osób biorących auta w leasing. Decyzje mogą również odbić się na branży motoryzacyjnej, która ma dziś przeszło 721 mln zł długów. Zmiany w leasingu resort finansów planuje wprowadzić w życie już od 2019 r.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.